Články

Zima je již na dosah

Zima je již na dosah

Mílovými kroky je k nám čím dál tím blíž. Tuto změnu klimatu postřehli nejen lidé, ale toto období působí i na život naší zvěře a našich opeřenců. Ti přilétají na krmítka čím dál tím více.


detail

Předvánoční dílna s „vizovickým těstem“

Předvánoční dílna s „vizovickým těstem“

Vizovické pečivo obdivujeme už dvě století, ze kterého lze vyrobit krásný vánoční dáreček. Tato lidová technika je dobrodružství jako stvořené pro dlouhé zimní večery. Děti naší školní družiny si již několik let vždy před Vánoci zkouší s paní Miluší Šímovou, která se technice vizovického těsta věnuje již několik let, vyrobit drobné vánoční dárky.


detail

Svatomartinské odpoledne ve školní družině

Svatomartinské odpoledne ve školní družině

Svatý Martin z Tours byl římský voják, poustevník a biskup. Narodil se roku 316 v Savari (dnešní Maďarsko), zemřel 8. listopadu 397 v Cades (dnešní Francii). V katolické církvi patřil mezi první nemučedníky označené za svaté, je známý i díky legendě, podle které se rozdělil o svůj plášť se žebrákem. Je ochráncem vojáků, žebráků, jezdců, podkovářů, vinařů, cestujících, zajatců, abstinentů, domácích zvířat a hus, ale i úrody na poli. Svatý Martin se těší značné oblibě, je mu zasvěceno přes 4,5 tisíce kostelů a kaplí po celém světě.


detail

Festival Den poezie ve školní družině

Festival Den poezie ve školní družině

Každým rokem v měsíci listopadu si lidé v mnoha městech naší republiky již několik let připomínají nejrozsáhlejší festival poezie. V letošním roce tento festival probíhá ve dnech 6. – 19. listopadu 2023. Festival oslavuje památku Karla Hynka Máchy, který se narodil 16. 11. 1810. Letošní již 25. ročník přinese poezii s tématem: „Básně v obraze“.


detail

Procházka sedmdesáti letou cestou Československé televize

Procházka sedmdesáti letou cestou Československé televize

Její první vysílání sledovali lidé jen na několika tisících přijímačů. A jaké to byly pořady – Večerníček, Televizní noviny, Branky, body, vteřiny, ale i další. Její počátky si však pamatuje velmi málo lidí. Televize totiž byly drahé. Z Kavčích hor se vysílalo až od 70. let minulého století. Televize byla zpočátku součástí Československého rozhlasu. V úplných začátcích měli televizor jen lidé v Praze a okolí. Na celé území Československa se dostal až počátkem 60. let. Zpočátku chodili lidé na společenská místa, kde se mohli dívat. Pravidelné vysílání začalo až v únoru 1954, ale probíhalo jen třikrát týdně. Od rozhlasu se ČST odtrhla až v roce 1959.


detail

1 2 3 4 5     214     425     poslední