Články

Světový den mokřadů

Světový den mokřadů

Světový den mokřadů, který si dnes připomněly i děti školní družiny, připadá na 2. únor. Toto datum označuje podepsání Úmluvy o mokřadech, které má mezinárodní význam. Jde především o biotop vodního ptactva, nazývané též Ramsarská úmluva z roku 1971. V současnosti má úmluva celkem 169 smluvních stran, států, které se k ní připojily. Mezi ně patří i Česká republika od roku 1990 a na seznamu má napsáno 14 mokřadů. Jsou mezi nimi rybniční soustavy, říční nivy, rašeliniště a jeden ojedinělý podzemní mokřad. Mokřady se řadí mezi nejvýznamnější, ale i světově nejohroženější ekosystémy. Jsou velmi důležité pro celou, naší přírodu.


detail

Jaký byl rok 2018 v Zoo Ostrava

Jaký byl rok 2018 v Zoo Ostrava

Historicky druhá nejvyšší návštěvnost, navýšení příspěvku na ochranu přírody, nový název organizace, nejvyšší počet druhů v historii, dokončení rozsáhlého projektu elektrifikace celého areálu, zahájení chovu včel a mnoho dalšího… Na prahu nového roku se ostravská zoologická zahrada ohlíží za rokem uplynulým a bilancuje, jaký byl – co přinesl, co se povedlo, ale i co se nepovedlo…


detail

Vydání Celosvětové plemenné knihy siky vietnamského

Vydání Celosvětové plemenné knihy siky vietnamského

Moderní zoologické zahrady hrají mnohdy zcela zásadní roli v případě zvířecích (pod)druhů, které jsou na pokraji vyhubení. Díky záložním populacím chovaným v lidské péči se v řadě případů podařilo zachránit určitý (pod)druh před úplným vymizením z planety. Jedním z nich je i sika vietnamský. K tomu je samozřejmě nezbytná nezištná spolupráce mezi těmito institucemi a také přehled o všech zvířatech daného taxonu v jednotlivých chovatelských zařízeních. Ten je zaznamenáván v tzv. plemenných knihách. Zoo Ostrava vydává 24. ročník celosvětové plemenné knihy tohoto vzácného jelena.


detail

Zvířata si pochutnávají na vánočních jedličkách

Zvířata si pochutnávají na vánočních jedličkách

Chovatelé v ostravské zoologické zahradě zpestřili v těchto dnech jídelníček některým zvířatům stromky, které prodejcům zůstaly po Vánocích. Na jedličkách si pochutnávají například štětkouni kamerunští, jeleni, onageři, ale také domácí zvířata na statku. Zde je momentálně k vidění i mládě nejmenšího plemene domácího skotu – dahomey. To se narodilo 6. prosince a má se čile k světu.


detail

Houby v zimě? V ostravské zoo rostou!

Houby v zimě? V ostravské zoo rostou!

Stromy v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava možná spí, ale s klesající teplotou se probudily některé druhy hub, které jindy během roku spatříme jen těžko a vidět můžeme i takové, které se v létě skrývají za listy stromů.


detail

první     2 3 4 5 6     150     294     poslední