Články

Světový den vody

Světový den vody

Spojené národy tento den navrhly v roce 1992 v rámci Agendy 21 na jednání UNCED v Rio de Janeiru v Brazílii. Důvodem toho všeho byla ta skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá vůbec přístup k vodě. Proto je nutné zaměřit se na čistotu vody a její ochranu, ale i její šetření. Každým rokem je zpracováváno určité specifické téma. Pro letošní rok je téma „Voda a pracovní místa“.


detail

Nadšenci četli Čapka a vznikla audiokniha zdarma

Magazín o audioknihách naposlech.cz a Studio Indies umožnili zájemcům podílet se na nahrávání audioknihy v profesionálních podmínkách. Projekt Čteme Čapka proběhl v rámci Dne s audioknihou, který v lednu uspořádala Audioteka.cz. Sedm povídek nyní vychází jako audiokniha, která je k dispozici ke stažení zdarma.


detail

Světový den divadla

Světový den divadla

S více než týdenním předstihem jsme se dnes sešli v družině prvního oddělení, abychom společně oslavili Mezinárodní den divadla. Tento významný den patří až na 27. 3., ale vzhledem k Velikonočním svátkům, jsme si ho ve školní družině připomněli již dnes. Proto i tento den jsme zvolali větu: „Divadlo žije!“ Světový den divadla je připomínkou divadelního umění a jeho nesčetných podob. Divadlo má schopnost propojovat lidi různých kultur, kultury jako takové, ale i dává prostor pro nenásilnou formu výchovy a informací. Divadlo je živý organismus a hraje se po celém světě. Divadlo nám dává emoce, umí rozesmát i rozplakat, umí lidi spojit, ale nejenom herce na jevišti, ale též celý divadelní „ancábl“. Do tohoto divadelního kolotoče dokáže zapojit i diváky.


detail

Který den je ten nejdelší?

Možná, že namítnete, že je to přece jasné. To už jsme měli v přírodovědě prvního stupně. Nejdelší den v roce je letní slunovrat a ten je přece 21. června. Odborník by mohl uvést, že eliptika Země dělá divy a proto je potřeba přihlédnout ke změnám, které z toho vyplývají. Podle nich dochází již nějakou dobu k rovnodennosti 19. června a ke konci století si budeme zase zvykat na změnu.


detail

první     143     286     429 430 431 432 433     508     583     poslední