Články

Tento druh žije kolem nás, od rušných center měst až po oblasti vysoko v horách. Titul rehkovi udělila Česká ornitologická společnost proto, neboť chtěla upozornit na nové chování této populace v souvislosti se změnou klimatu.

Stezka neprobíhala ve volné přírodě, ale svůj účel splnila i v prostorách školy. Zúčastnily se jí děti, které se právě dnes nezúčastnily bruslení s Bruslařskou školou. Naším úkolem bylo se seznámit se stopami zvířat, které bychom mohli vidět na sněhové pokrývce ve volné přírodě.

Ten připadá na 2. února a připomínají si ho lidé na celém světě. Tento den označuje datum podepsání Úmluvy o mokřadech, která má mezinárodní význam jako biotop vodního ptactva. Nazývaná je Ramsarská úmluva v roce 1971. úmluva má 171 smluvních stran, států, které se připojily. Česká republika je smluvní stranou úmluvy od roku 1990 a v jejím seznamu je 14 mokřadů. Mezi ně patří i rybniční soustavy, říční nivy, rašeliniště a jeden podzemní mokřad. Mokřady jsou v současnosti nejohroženější ekosystém. Od roku 1900 celosvětově zmizelo 64 % mokřadů, v České republice až 80 %. jsou důležité pro rostliny, živočichy, zabezpečují jídlo a čistou vodu, chrání pobřeží a tím přispívají k regulaci změny klimatu. Zjistili jsme, že za posledních 40 let jsme přišli o 75 % vodních ptáků.

13. ledna by oslavili 24. narozeniny naši medvědí chlupáči, medvědí hrdinové večerníčkových příběhů od pana Václava Chaloupka. Jako každým rokem se na jejich oslavy připravovaly i děti z naší školní družiny. Bylo zvykem, že každé oddělení vyrobilo dort, k tomu se přidali další pamlsky a vyrazilo se společně na Městskou horu. Stejně tomu bylo i letos, ale trochu jinak. Dort byl jediný a ostatní oddělení připravila něco jiného. Ovšem ze všeho nejdůležitější bylo letos to, že Kubík své 24. narozeniny neoslavil sám, neboť jeho bráškové na něj již koukají z „medvědího nebe“, ale narozeninové odpoledne strávil s dětmi ze Závodské školy.

Ptačí hodinka je celosvětový projekt, do kterého je zapojeno mnoho lidí, dětí i organizací, které mají zájem o přírodu a chtějí pro ni něco udělat. Jde o vědecký výzkum, který mohou provádět všichni i bez předchozích zkušeností, kteří chtějí pomoc přírodě. Od ledna 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické každoroční sčítání ptáků na krmítku, ale i mimo něj. V letošním roce připadá na 5. – 7. ledna 2024, kdy sčítáme po dobu jedné hodiny, dle našich možností. Do tohoto projektu je od samého počátku zapojena i naše školní družina. Cílem sčítání je dlouhodobě sledovat zimování ptáků v Česku a zjistit, co jejich výskyt a chování ovlivňuje.
první 12 24 34 35 36 37 38 251 464 poslední