Články

Každý malý školák ví, že medvědi na podzim uléhají k zimnímu spánku a probouzí se až s prvními teplými jarními paprsky slunce. Při zimní návštěvě táborské zoologické zahrady se proto nestačí divit, když na ně z medvědího výběhu vykoukne některý z místních medvědů hnědých.

Nastává období, kdy zvířata přivádí na svět své potomky, nejen ve volné přírodě, ale i v ZOO. Nejinak tomu je i v ZOO Tábor, kdy na přelomu roku se zde narodili dva zubři. My však víme, že ZOO Tábor se zaměřila ve svém projektu k tomu, aby jejím hlavním posláním byla ochrana ohrožených druhů zvířat. Především ji jde o to, aby se do volné přírody mohl vrátit zubr evropský. Cílem ZOO Tábor je odchovat mláďata ohrožených druhů zvířat a postupně je vypouštět do volné přírody.

Drobné šelmy surikaty patří díky své hravosti a neposednosti k nejoblíbenějším návštěvníkům táborské zoologické zahrady. Děti na nich obdivují, že ani chvíli neposedí na jednom místě. Vášniví fotografové pak oceňují jejich takřka nehybné pózy, díky kterým získají krásnou fotku surikaty i méně nadaní jedinci.

Dnes, 23. 2. 2021, si děti školní družiny připomněly spisovatele Svatopluka Čecha, jehož osobnost je sice jen krátkou dobu spjata s městysem Liteň v našem regionu. Do Litně přišel Čech jako šestiletý chlapec s velmi početnou rodinou. Jeho otec působil jako správce liteňského panství. Malý Čech zde poznal mnoho zajímavostí, ale ze všeho nejvíce ho učarovala lípa na prostranství mezi kostelem a farou. Do jejího stínu „kolébavých větví“ umístil děj své básnické sbírky.

Neobvyklá bílá a hodně studená hmota je kromě jídla jednou z mála věcí, které přimějí samce fosy madagaskarské Masotru k tomu, aby z výšin stromů slezl dolů na zemi. Většinu dne totiž tráví vysoko ve větvích, jak je ostatně zvyklý ze své původní domoviny – ostrova Madagaskar.
první 49 98 145 146 147 148 149 325 501 poslední