Závod 1000 mil československých

12. srpna 2021 v ranních hodinách z Opletalovy ulice v Praze odstartují vozy Národního technického muzea, které je i v letošním roce spolupořadatelem obnovené tradice slavného závodu 1000 mil československých. Start závodu proběhne mezi 6.00 a 7.40. Letošní ročník se koná jako připomínka 120. výročí narození automobilového a motocyklového závodníka Bohumila Turka, jehož kariéru ukončila havárie na závodu 1000 mil československýchv roce 1935.

Závod 1000 mil československých

V letošním roce se sbírkové automobily NTM zúčastní ve složení: Aero 50 (1938) s posádkou Arnošt Nezmeškal a Jan Duda a Vauxhall 25 GY (1937) s posádkou Jiří Příhoda a Michal Franc. Mezi 121 posádek, které se v letošním roce účastní, se zařadí také náš kolega Petr Kožíšek, kurátor automobilových sbírek NTM, který pojede se svým vlastním vozem - MG TA Special z roku 1937.

Posádky odstartují ve čtvrtek 12. srpna z Prahy odkud se vydají do Bratislavy. V pátek 13. srpna se pojede slovenská část soutěže a v sobotu 14. srpna bude závod tradičně zakončen před budovou Národního technického muzea v Praze. Očekávaný příjezd vozidel, která budou přijíždět postupně, je mezi 17:00 - 19:00. Na samotný cílem je kromě příjezdu posádek a vozidel připraven doprovodný program pro veřejnost  s hudbou a občerstvením.

Pro děti ve věku 3 až 6 let je připraven první ročník závodu „100 metrů pražských“ na autíčcích z dílny Czech Pedal Cars. Na všechny malé účastníky čeká odměna a na vítěze sportovní trofej. Jedno z krásných retro modelů autíček bude věnováno Fondu ohrožených dětí pro pražský Klokánek. Pro dospělé je opět připravena divácká soutěž o víkend s automobilem ŠKODA.

Záštitu nad závodem převzali:
Ministr kultury České republiky - PDr. Lubomír Zaorálek
Ministryně kultury Slovenské republiky - Mgr. Natália Milanová
Ministr Dopravy a výstavby Slovenské republiky - Ing. Andrej Doležal
Primátor města Bratislava - Ing. arch. Matúš Vallo

Informace k doprovodnému programu v Národním technickém muzeu

uvnitř muzea: (po zaplacení vstupného

9.30 - 14:00 - komentované prohlídky pro veřejnost - dopravní hala NTM, délka: 20 minut, kapacita 9 osob - prohlídky se konají vždy v celou a v půl.

9:00 - Dopravní hala - ukázky edukačních aktivit NTM - díky funkčním modelům děti poznají, jak funguje spalovací motor a elektromotor, jak se uchovává energie v oblasti dopravy a mnoho dalšího.

V rámci tohoto víkendu budou mít návštěvníci možnost se také naposledy podívat do výstavy Fenomén Jawa, aneb Jawa, jak ji neznáte. Výstava je obohaceno o komentovanou prohlídku, kterou si můžete poslechnout, když si stáhnete aplikaci Národní technické muzeum.

Ke stažení aplikace, můžete využít níže uvedené odkazy.
Android: bit.ly/Jawa_android   iOS: bit.ly/Jawa_iOS

před muzeem:

„100 metrů pražských“ registrace od 11:00, start závodu 13:00

Pro děti ve věku 3 až 6 let je připraven první ročník závodu „100 metrů pražských“ na autíčcích z dílny Czech Pedal Cars. Na všechny malé účastníky čeká odměna a na vítěze sportovní trofej. V tomto závodě nepůjde o rychlost, ale o jízdu pravidelnosti, tedy nikoli na čas, ale na shodu dvou zajetých časů.

Vlastní závod bude od 13. hodin.

Registrace bude probíhat na místě od 11:00 do naplnění kapacity.

Na všechny malé účastníky čeká odměna a na vítěze sportovní trofej.

Vzhledem k pandemii onemocnění COVID-19 budou celý závod provázet přísná hygienicko-epidemiologická opatření.

Mapka s tratí závodu a tabulka s přibližnými časy průjezdů jednotlivými body soutěže naleznete zde www.1000milceskoslovenskych.cz

Pevně doufáme, že všechny posádky i vozy závod úspěšně dokončí.

Autor:
Vydáno: