Zahájení komentovaných prohlídek skleníků

S blížícím se obdobím léta se návštěvníci mohou těšit na znovu otevření pěstebních skleníků v zázemí ostravské zoologické zahrady. Každý víkend až do konce října se zde budou konat komentované prohlídky s průvodcem.

Zahájení komentovaných prohlídek skleníků

Ve skleníkovém areálu o 1000 m2 rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde pěstována kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma, včetně různých druhů bylinek a koření. Do tropů s průvodcem se mohou návštěvníci vydat od června do konce října každý víkend v 11:00, 13:00 nebo 15:00 hod. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo.

Ve sklenících se mohou zájemci v současné době těšit na plody různých druhů citrusů jako je pomerančovník (Citrus sinensis), cedrát (Citrus medica) nebo trpasličího citrusu kumkvatu (Fortunella  marginata).  Právě plodí i mišpule japonská neboli lokvát (Eribotria japonica) a monstera (Monstera deliciosa). Lze také přivonět k listům aromatických bylin, například k tzv. houbové rostlině (Rungia klossii) z Papuy Nové Guineje. Roste v podobě nízkých bohatě olistěných keříků o výšce 60-80cm. Listy mají tmavozelenou barvu, jsou křehké, šťavnaté a vydávají houbové aroma. Proto se používají do salátů, k masu, do polévek, do obložených baget, do omáček, k bramborám nebo jako přílohu (podobné zpracování jako špenát). Kvete modrofialovými květy. Vyhovuje ji vlhká propustná půda bohatá na živiny.

Foto Pavel Vlček

Autor:
Vydáno: