Za pokladem do zoo

Chcete při návštěvě zoo prožít malé dobrodružství a možná u toho najít i poklad? Pak pro vás máme tip: vydejte se do ostravské zoologické zahrady za Hledačkou sovy Rozárky. Stačí mít pracovní arch, který si jednoduše stáhnete z internetu, nebo si jej můžete vyzvednout při vstupu do zoo.

Za pokladem do zoo

Hledačky (questing či letterboxing) pocházejí z Anglie a Skotska, rozšířené jsou také ve Spojených státech. Jedná se o zpravidla veršovaný text odkazující na různá klíčová slova, která se snadno doplňují, jste-li na správném místě, kam vás text dovede. Na konci trasy, na níž se vždy dozvíte něco nového, na vás pak čeká poklad (ve formě nějaké drobnosti).

Hledačka v Zoo Ostrava patří sově Rozárce. Trasa vás zavede ke zvířatům, která se vyskytují v přírodě Evropy a patří k ohroženým druhům. Pro posílení jejich populací funguje několik záchranných projektů, jejichž cílem je posílit divoké populace vypouštěním mláďat odchovaných v lidské péči. Do těchto aktivit je zapojena i naše zoo a vy se tak dozvíte, která ostravská mláďata létají nebo běhají ve volné přírodě. Významně se podílíme např. na posílení populací sov pálených (ročně poskytujeme k vypouštění do volné přírody 20-30 mláďat) a sýčků obecných (10-15 mláďat ročně).

Hledačku sovy Rozárky v Zoo Ostrava můžete absolvovat celé prázdniny a bude vám k dispozici každý den v otevírací době zoologické zahrady. Pro prvních 150 hledačů jsme do pokladnice v cíli cesty připravili speciální button Sovy Rozárky ve dvou různých motivech!

Hledačku jsme připravili ve spolupráci s organizací Actaea – společnost pro přírodu a krajinu. Projekt byl podpořen z programu Pro budoucnost Nadace OKD. Hledačka vznikla za finanční pomoci Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.

Na stránkách Questing.cz si pak můžete ověřit, zda na místě, na které se zrovna chystáte vyrazit, není nějaká další hledačka. Můžete si tak zpestřit třeba dovolenou a díky tomu, že na hledačce pracovali „místní“, máte šanci poznat i místa, kam byste se sami třeba nevydali.

Autor:
Vydáno: