Vzácná mláďata želv pralesních

Příjemná zpráva z terarijního chovu – v úterý 23.7.2013 jsme zaregistrovali zdárné odlíhnutí dvou mláďat želvy pralesní (Chelonoidis denticulata).

Vzácná mláďata želv pralesních

Vůbec první želvičku tohoto druhu jsme v historii zlínské zahrady úspěšně odlíhli 5.10.2012, takže se jedná teprve o druhé a třetí mládě. A to i přes to, že v Yucatánu chováme pěknou skupinu 2 samců a 4 samic, která pravidelně rok co rok produkuje desítky vajec. Ano, už od roku 2007 se snažíme přijít správné inkubaci vajec želvy pralesní takříkajíc na kloub, ale bez valných úspěchů. Tento největší suchozemský zástupce želv celého jihoamerického kontinentu se zkrátka v rámci evropských zahrad nemnoží příliš početně, odchovy jsou stále spíše ojedinělé a nepravidelné. Proto nás další odlíhnutá mláďata tolik těší. V prvních dnech jejich života budou ošetřovatelé sledovat, jestli mláďata začala s příjmem potravy (např. listy pampelišky, jitrocele, jahodníku nebo jetele lučního), což se bude odehrávat v chovatelském zázemí.

Zda-li se k těmto dvěma mláďatům brzy přidají i další sourozenci, to uvidíme v následujících dnech. Ze snůšky nakladené 12.2.2013 jsme totiž hned 13 vajec inkubovali poněkud jinak než obvykle, a právě z těchto vajec se zmiňovaná mláďata odlíhla.

Rodičovskou skupinu želv pralesních během své návštěvy ZOO Zlín najdete v tropické hale Yucatán, kde se v jedné snížené expozici nachází hned 6 dospělých želv. Je to stejný typ expozice, ve které můžete na druhé straně haly najít lenochoda dvouprstého.

Zdroj: ZOO Zlín
Autor:
Vydáno: