VyšeHrátky

Už po jedenácté se první týden v září promění Vyšehrad na místo setkání malých a velkých. Batolata, předškoláci i velcí školáci si budou moci prodloužit letní prázdniny. Od 31. srpna do 7. září se ve vyšehradském areálu Královské a knížecí akropole bude nejen hrát, malovat a zpívat.

VyšeHrátky

Ústředním tématem letošního ročníku je trenažér komunismu, jehož prostřednictvím festival seznámí děti s dobou před 25 lety. Hlavní program již tradičně doplní slavní tatínci a jejich čtení pohádek, večer nebudou chybět představení a koncerty pro dospělé. Premiéru bude mít představení pro batolata Batosnění, jedná se o vůbec první inscenaci tohoto druhu v České republice!

Vyčůrat a hrát, velí festival!

VyšeHrátky jsou interaktivní festival (nejen) pro děti a jejich rodiče. Každý ročník se zaměřuje na jedno téma, které u dětí rozvíjí povědomí a pochopení českých dějin a kultury a podporuje fantazijní myšlení a hravost nejen v dětech, ale také u dospělých. Letošní ročník se nese v duchu trenažeru komunismu, který přibližuje dětem dobu před 25 lety. „Jsme místem, kde spolu aktivně tráví čas celá rodina. Nechceme být odkládacími koutky se skákacími hrady, ale zároveň naučnou částí festivalu nechceme děti nudit. Trenažer komunismu, téma letošního ročníku, byl s ohledem na výročí, které si letos připomínáme, jasná volba,“ vysvětluje Daniela Fialová, ředitelka festivalu VyšeHrátky.

Divadlo, koncerty i bojovka

Festival VyšeHrátky má svůj program rozdělený do několika částí. Dopoledne kromě víkendu je věnované školám, odpoledne prostor Vyšehradu patří rodinám s dětmi. V letošním roce se mohou návštěvníci těšit například na Husu na Provázku a jejich představení Dášenka nebo uskupení Buchty a loutky s inscenací Zlatá husa. Kromě divadelních představení, workshopů a dílen na děti čeká bojovka. Právě aktivní zapojení dětí je pro festival typické. Ty se mohou těšit i na koncert Mixle v pixle, jejichž členy znáte z etablovaných skupin. Jedním z nich je například Mardi z Vypsané fixy.

Česká premiéra divadla pro batolata

Letos vůbec poprvé představí divadlo pro batolata. Batosnění, pohádková ukolébavka pro děti od 10 měsíců do 3 let, bude mít světovou premiéru 31. srpna v 10 a 14 hodin. Inspirací pro její vznik se stala kniha Petry Kubáčkové O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse. „Toto představení, lehoučké jako pírko, navazuje na evropský trend tvorby pro děti od nula do tří let nazývaný Theatre for very young (tzv. divadlo pro nejmladší). V současnosti se tomuto trendu v zahraničí programově věnuje mnoho divadel, tvůrců a tvůrkyň a my jej teď poprvé přinášíme i do České republiky. Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem - je interaktivní, respektuje jeho potřeby a citlivě ho uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek,“ uvádí Monika Kováčová, režisérka představení. Festival VyšeHrátky přiveze i zahraničního hosta – slovenské Batolárium, které Monika Kováčová režírovala v Bábkovém divadle na Rázcestí v Bánské Bystrici.

Tatínci čtou dětem

Již tradičně se také každý den budou konat oblíbené Odpolední večerníčky aneb tatínci čtou pohádku svého srdce. Každý den od 17.00 hodin se v areálu Královské a knížecí akropole rozezní pohádka z úst slavného tatínka. V minulých ročnících svoje oblíbené příběhy četli například Michal Malátný, Milan Cajs nebo Tomáš Sedláček. I letošní ročník bude plný zajímavých jmen a ještě zajímavějších pohádkových příběhů.

Autor:
Vydáno: