Vyčůrejte se, už od neděle si budeme na Vyšehradě hrát

Divadlo pro batolata, bojovka, workshopy, odpolední večerníčky slavných tatínků i večerní VyšeBar pro dospělé, nejen tak bude vypadat jedenáctý ročník festivalu VyšeHrátky, který oživí vyšehradský areál Královské a knížecí akropole už poslední srpnový den. Od 31. 8. do 7. 9. ožije historická kulisa národní památky programem pro školáky, předškoláky, ale i nejmenší děti. A bavit bude i dospělé!

Vyčůrejte se, už od neděle si budeme na Vyšehradě hrát

Nejsme odkládací koutek,“ říká ředitelka festivalu

VyšeHrátky jsou interaktivní festival se zaměřením na loutkové a autorské divadlo a hravě vzdělávací aktivity pro děti v různých věkových kategoriích. „Snažíme se vytvořit alternativu ke konzumním akcím, které mají na první pohled spíše pouťový charakter. Chceme, aby náš festival byl místem, kde spolu tráví čas celá rodina. Nejsme odkládací koutek s pasivní zábavou, naopak se snažíme podpořit v dětech fantazii a hravost a vést je k aktivnímu zapojení do dění festivalu, i proto je jednou z ústředních aktivit bojovka,“ přibližuje hlavní myšlenku VyšeHrátek Daniela Fialová, ředitelka festivalu. Přičemž každý rok se nese v odlišném duchu. Letošní ročník představí Trenažer komunismu, který dětem přiblíží dobu před 25 lety.

Divadlo pro malé, velké i nejmenší

Hlavní náplní festivalu jsou především divadelní představení. Těch se během dne odehraje několik. Hned první den festivalu se mohou návštěvníci těšit od 10.00 a 14.00 hodin na premiéru inscenace Studia DAMÚZA Batostění – divadla pro děti od 10 měsíců! Máte představu, jak vypadá divadlo pro batolata? „Je lehoučké jako pírko,“ říká Monika Kováčová, režisérka inscenace, a dodává: „Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem - je interaktivní, respektuje jejich potřeby a citlivě je uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek.“ Festival VyšeHrátky přiveze i zahraničního hosta – slovenské Batolárium, které Monika Kováčová režírovala v Bábkovém divadle na Rázcestí v Bánské Bystrici.

Divadelního bloku se budou účastnit i etablované soubory. S představením Dášenka přijede Husa na provázku, Buchty a loutky zahrají Zlatou Husu. Chybět nebude ani Prasečí cirkus v podání žonglérského dua Bratři v Tri(c)ku.

Doprovodný program plný workshopů, čtení pohádek i koncertů

Doprovodný program festivalu je doslova nabitý. Kromě divadelních představení a bojovky jsou pro děti připravené workshopy, kreativní dílny či koncerty. Jedním z nich bude také koncert Mixle v pixle, jejichž členy znáte z etablovaných skupin - například frontman kapely je Mardi z Vypsané fixy. Nejen děti, ale také určitě maminky potěší odpolední večerníčky. Od 17.00 hodin budou každý den číst pohádky slavní tatínci. „Letošní rok přislíbili účast herec David Matásek, sportovní komentátor Robert Záruba či například rapper Bonus. Těšit se každý den můžete na několik pohádek v podání známých tatínků,“ láká na podvečerní program Daniela Fialová. Večery pak budou patřit dospělým. Každý den bude otevřený VyšeBar, ve čtvrtek, pátek a sobotu jsou na programu také představení a koncerty pro dospělé.
Praktické informace

Festival VyšeHrátky má svůj program rozdělený do několika částí. Dopoledne kromě víkendu je věnované školám, odpoledne prostor Vyšehradu patří rodinám s dětmi a večery pak otrlým a dospělým návštěvníků. První představení začínají v 10.00 hodin. Vstupné do areálu je zdarma. Cena představení je od 70 Kč, rodinná vstupenka stojí 250 Kč. Více informací o programu a vstupném najdete na www.vysehratky.cz

Autor:
Vydáno: