Velikonoce a letní sezóna v ústecké zoo

Měsíc duben přináší pro návštěvníky ústecké zoo řadu změn. Tím, že se letos oficiální začátek letní sezóny kříží s velikonočními svátky, je nabídka ještě bohatší. „Letní sezóna v naší zoo začíná vždy s datem 1. dubna, kdy se prodlužuje otevírací doba (od 9.00 do 18.00 hodin, odchod turnikety ještě o hodinu déle), upravuje se vstupné (120 Kč pro dospělou osobu, 60 Kč pro děti a 310 Kč pro rodinu), v provozu jsou oba vstupy, spodní i horní. Prodejna Sepilok, která nabízí velké množství propagačních materiálů a širokou škálu suvenýrů, je již otevřena každý den.

Velikonoce a letní sezóna v ústecké zoo

Oblíbený zoovláček obvykle zahajuje svůj provoz během víkendů a svátků na začátku letní sezóny, ale letos kvůli dnům velikonočního volna vyjíždí již v pátek 30. března,“ vypočítává vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová. „V areálu zoo je několik míst s možností občerstvení, o která se starají nájemci. Jedná se o dvě restaurace (horní Koliba a spodní Savana, která je otevřena celoročně), kiosky s občerstvením (Savanka s celoročním provozem, Pueblo u pavilonu exotária, cukrárna U geparda) a několik automatů se základním občerstvením,“ doplňuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

V letní sezóně dochází také k rozšíření nabídky komentovaných krmení a předváděcích akcí se zvířaty, které jsou pro návštěvníky příležitostí pozorovat je v akci a zároveň se dozvědět něco nového. „Na putování po zoo věnované předváděcím akcím nemusí návštěvníci čekat až do 1. dubna, jsou připravena již od pátku 30. března, prvního velikonočního svátku. Bude probíhat pravidelné krmení u tuleňů či orangutanů, v pavilonu šelem chovatelé připravují medový strom pro malajské medvědy či zábavné krmení u surikat. Na procházku po horní části zoo se vydají slonice Kala a Delhi, ovšem v závislosti na počasí a jejich momentálním zdravotním stavu, odpoledne probíhá i jejich cvičení ve výběhu. Přesné dny a časy jsou uvedeny na webových stránkách zoo a na informačních panelech přímo v areálu a u výběhů,“ vysvětluje Nikola Roštejnská. „Při těchto aktivitách musíme samozřejmě vycházet z potřeb zvířat a jejich přirozeného chování, proto jsou většinou spojeny s krmením či hledáním oblíbené potravy, což souvisí s programem tzv. enrichmentu, tedy obohacení volného času zvířat chovaných v péči člověka. Naše zoo připravuje tyto akce pro návštěvníky již od roku 1990, v průběhu let se samozřejmě mění. Pravidlem je, že jsou doplněny výkladem chovatelů či připraveným komentářem. Letos se návštěvníci mohou těšit i na několik novinek, ale ty budou připraveny až v dalších měsících, kdy bude příznivější počasí,“ připojuje se Věra Vrabcová.

K velikonočním svátkům patří v zoo tradiční kvíz O vejce ptáka nandu, kdy během pěti dnů (29. 3. – 2. 4.) čeká návštěvníky u Venkovského dvorku 10 otázek zaměřených na vajíčka v říši zvířat, tedy nejen ptačích. Vylosovaný výherce získá skutečné vejce jihoamerického běžce nandu pampového, další čtyři balíčky s dárky a propagačními materiály. Všichni účastníci, kteří odevzdají v pokladně zoo soutěžní tiket, obdrží malou drobnost. Na Velikonoční pondělí (2. 4.) je pro návštěvníky připraven velikonoční enrichment u orangutanů, medvědů, surikat a slonů, v pravidelných časech předváděcích akcí.

Ještě zbývá dodat, že na některých místech zoo platí stavební omezení, např. je nepřístupné spodní patro pavilonu exotária z důvodů rekonstrukce vstupního prostoru, kde vznikají expozice pro nové druhy hadů.

Autor:
Vydáno: