V zoo se opět otevřela expozice Malá Amazonie

Dnes se v ostravské zoologické zahradě opět otevřela expozice Malá Amazonie, ve které se událo několik úprav a vzniklo nové akvárium s dalšími amazonskými rybami. Mezi nimi dominuje hejno tisíce neonek.

V zoo se opět otevřela expozice Malá Amazonie

Nové akvárium o objemu 5 000 litrů představuje známý a častý typ sladkovodního biotopu v povodí Amazonky – řeku s černou vodou. Jedná se o měkkou (téměř bez obsahu minerálních látek) a kyselou vodu s vysokým obsahem tříslovin, huminových kyselin a dalších látek rostlinného původu (zvláště z napadaných listů, kmenů a větví), které dávají vodě tmavou barvu, někdy připomínající až černý čaj. Nejznámější černou řekou je Rio Negro, kde žijí i neonky.

Dalším typem přítoků Amazonky jsou řeky s čirou a řeky s bílou vodou. Čirou řeku představuje v Malé Amazonii stávající nádrž s vodopádem. Jejími obyvateli jsou ryby, které jsou díky dobrému prokysličení vody výtečnými plavci. Téměř dokonale hydrodynamický tvar má například leporinus pruhovaný. Bílé řeky tečou z And a nesou s sebou velké množství minerálů a jílovitých částic. Voda je tak velice kalná a ryby se v ní hůře pozorují. Proto se v expozici Malá Amazonie nachází ukázky biotopů s čirou a černou vodu.

Kromě rybích obyvatel se znovu můžete těšit i na zástupce drápkatých opic – rodinu tamarínů pinčích, velké pavouky sklípkany či drobné šípové žáby dendrobátky neboli pralesničky.

Vybudování nového akvária finančně podpořil Nadační fond KIMEX.

Autor:
Vydáno: