V neděli prozradíme jména lvíčat

Lvíčata narozená na konci roku 2017 už mají jména. Veřejnosti je prozradíme na křtu, který se uskuteční v neděli 8. dubna ve 14 hodin.

V neděli prozradíme jména lvíčat

Jméno pro malou lvici měli možnost vybírat příznivci a návštěvníci brněnské zoo. Sešlo se nám téměř dva tisíce hlasů. Vážím si toho a jsem rád, že se o naše lvíčata tak zajímají. Kromě toho si myslím, že vybrali velmi dobře,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Mláďata symbolicky pokřtí bývalý tenista Radek Štěpánek, který zvolil jméno pro malého samce. „Stát se kmotrem malého lvíčka je pro mě ohromná čest. Lev je zvíře, které mě provázelo celou mou kariérou. Je to symbol bojovnosti, síly a vytrvalosti. Už teď se těším na nedělní křest. Návštěva zoo byl pro mě ohromný zážitek, i když musím přiznat, že rodiče mého kmotřence si u mě získali ohromný respekt. Stejně jako ti, kteří se o ně starají,“ uvedl už dříve Štěpánek.

Program slavnostního dne doplní ještě pozvánka na festival Re:publika a výsadba lípy v rámci projektu „100 lip – 100 oslav“. Ten pořádá Jihomoravský kraj jako připomínku 100. výročí vzniku československé státnosti. Lípy po celém kraji postupně zasadí hejtman, krajští zastupitelé, rektoři brněnských univerzit a významné osobnosti kraje. Jednou z nich je i primátor Statutárního města Brna Petr Vokřál, který si přál lípu zasadit právě v Zoo Brno.

Lvíčata se narodila 29. prosince, první přišlo na svět v 19:53, druhé ve 23:55. Pro samici Kivu je to první zkušenost s porodem a starostí o potomky.

Samice lva konžského (Panthera leo bleyenberghi) Kivu se narodila 12. 10. 2012 v portugalském Lisabonu. Do Zoo Brno přijela 11. 7. 2017 z ústecké zoo. Samec Lolek na Mniší horu přicestoval přesně o týden později z polského Gdaňsku, kde se také 14. 7. 2015 narodil. Poslední narození lvů se v Zoo Brno datuje do roku 1993.

Program 8. 4. 2018
13:30 – sázení lípy
14:00 – křest lvíčat
14:20 – pozvánka na festival Re:publika
14:30 – komentované setkání u lvů

Návrhy jmen pro samici
Akudzwe – modlitba
Anoona – bůh vidí, zdrobněle Anu
Anesuishe – bůh je s námi, zdrobněle Anesu

Návrhy jmen pro samce
Akashinga – statečný; Akashinga si říká také speciální ženská protipytlácká jednotka (https://www.iapf.org/akashinga/)
Akudzweishe – modlitba
Angwa – pád; řeka protékající Zimbabwe a Zambií a také formace pískovce specifické barvy typického pro oblast výskytu lvů konžských

Zdroj: ZOO Brno
Autor:
Vydáno: