Tajemství DNA

Každý někdy zapřemýšlí o svých kořenech. O tom, odkud pochází a proč zrovna po matce zdědil rozum a po otci krásu či naopak. Alespoň na pár zásadních otázek ohledně DNA a genů odpoví interaktivní výstava DNA&Já, která se v Obchodním centru Šestka uskuteční od pátku 16. října do 8. listopadu. Jedná se o unikátní společný projekt OC Šestka a Výzkumného ústavu Genomac, který celou expozici pro OC exkluzivně vytvořil.

Tajemství DNA

Na Šestce bude rozmístěno šest interaktivních stanovišť, kde si návštěvníci budou moci přečíst zajímavé informace o DNA, genech, kriminalistice či našich předcích. Další stanoviště odhalí, jakou souvislost má DNA a talent, zda lze díky znalosti DNA hubnout či jak vypadají šperky inspirované právě DNA. V textu na každém stanovišti bude zároveň umístěna nápověda k soutěži o kompletní DNA testy a své znalosti si každý bude moci otestovat v mini-kvízech.

Vrcholem celé výstavy bude DNA show, která se uskuteční v sobotu 24. října. OC Šestka se promění ve vědeckou laboratoř a hlavním laborantem se stane expert na zdravý životní styl Petr Havlíček. Návštěvníkům vysvětlí, jak je to s genetickými predispozicemi k tloušťce či naopak hubnutí a jaká strava nebo sport je pro daného jedince vhodná. Zdarma se zájemci budou moci nechat otestovat, zda jsou spíše sprinteři anebo vytrvalci.

OC Šestka myslí také na rodiny s dětmi. Pro malé šikuly bude u hlavního vstupu po celou dobu výstavy připravena aktivní dílnička, kde si budou moci složit šroubovici z kostiček a provázků. Program tradičních sobotních divadelních představení i nedělních kreativních dílniček nebude nijak změněn. Akce je zdarma. Více informací na www.oc-sestka.cz či na Facebooku.

Deoxyribonukleová kyselina, běžně označovaná DNA je nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných, u nichž hraje tuto úlohu RNA. DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu. Dvě vlákna DNA se často spojují a vytvářejí dvoušroubovici, jejíž tvar je tak slavný, že se stal kulturní ikonou moderní doby.

DNA je středem zájmu vědců z mnoha biologických oborů a byly vyvinuty promyšlené techniky její izolace, separace, barvení i umělé syntézy. Všechny tyto postupy jsou důležité pro lékaře, kriminalisty či evoluční biology – DNA je zásadním nástrojem pro diagnostiku nemocí, testy otcovství, vyšetřování zločinů, přípravu plodin s novými vlastnostmi či třeba hledání příbuzenských vztahů mezi organismy.

Zdroj: OC šestka
Autor:
Vydáno: