Táborská zoo vystavuje tři desítky betlémů 92letého autora

Vánoční atmosféra, která je nyní už takřka všudypřítomná, zasáhla výrazněji také táborskou zoologickou zahradu. Kromě vánočního stromu, na jehož výzdobě se výměnou za volnou vstupenku podílejí i dětští návštěvníci, zpřístupnila ZOO Tábor výstavu tří desítek krásných betlémů zhotovených dvaadevadesátiletým Jaroslavem Mikolášem z Prahy. Zájemci si ji mohou prohlédnout až do konce roku v gastro stranu v horní části areálu.

Otec s intenzivním stavěním papírových betlémů začal teprve letos. V loni mu zemřela milovaná manželka, s kterou šťastně žil přes 60 let. Nepodlehl smutku, stranou nechal všechny své předchozí koníčky, jako sledování televize, luštění křížovek či četbu detektive a vrhl se na sestavování betlémů. Jeho běžný den vypadá tak, že vstane ráno v šest a až do deváté hodiny večerní tvoří. Jen letos tak sestavil už kolem padesáti betlémů. Většina z nich má přitom více než sto postav, které otec zalaminované, vystřižené, znovu nalepí na PVC a vyřeže lupínkovou pilkou, aniž by zlomil jediný pilový list. Ke každému betlému vytvoří unikátní stojan z tvrdého papíru, který rozměří do několika pater tak, aby se tam vešly všechny postavy,“ popisuje syn dvaadevadesátiletého umělce Jiří Mikoláš a dodává, že vysoká produktivita jeho otce už pomalu naráží na limity jeho třípokojového bytu. „Betlémy jsou úplně všude – na skříních, stolech a dokonce i na posteli. Otec je právem na ně pyšný a ukazuje je každé návštěvě, která je upřímně obdivuje.  Nadšená z nich jsou i jeho vnoučata, která si se zájmem prohlíží jednotlivé postavy. Tak vznikla i myšlenka betlémy vystavit a potěšit jimi i ostatní, “ dodává Mikoláš mladší.

Tvorbu betlémů dvaadevadesátiletý muž bere také jako určitou formu terapie. Chce být pro svět ještě něčím užitečný. „Otec je bohužel už několik týdnů v nemocnici. Lékaři mu nejprve nedávali moc šancí na přežití, ale on se nevzdal. Z jednotky intenzivní péče se dostal do Gerontologického centra, kde má skvělou péči a učí se znovu chodit. Jediné, co ho motivuje a drží při životě, jsou právě betlémy. Pořád říká, že se musí uzdravit a jít domů tvořit další. Jsme moc rádi, že neklesá na mysli, že má před sebou takový silný cíl a motivaci,“ poznamenává Mikoláš mladší.

„Pan Jiří Mikoláš je velký milovník zvířat a pro naši zoologickou zahradu je pravidelně fotí už od mnoho let. Své pěkné fotografie u nás v areálu už několikrát také vystavoval. Jsme proto velmi rádi, že jsme se mohli seznámit také s tvorbou jeho otce Jaroslava Mikoláše a nyní ji představit i našim návštěvníkům. Autorovi těchto děl přejeme brzké uzdravení a ještě mnoho a mnoho vytvořených betlémů,“ doplňuje mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Táborská zoologická zahrada má až do konce března otevřeno každý den jen o víkendech od 9:00 do 16:00. Výjimkou bude poslední prosincový týden, kdy bude zoo během Vánoc otevřena každý den.

Zdroj: ZOO Tábor
Autor:
Vydáno: