Světový den želv

Na sobotu 23. května připadá Světový den želv, takže u této příležitosti připravila ústecká zoo program pro veřejnost, který s těmito zástupci plazů souvisí. „Světový den želv připomínáme v naší zoo poprvé. Bude se týkat nejen suchozemských želv, které zde chováme, ale prostřednictvím výstavy fotografií se přesuneme až do Indonésie, kde se zaměříme na svět želv mořských,“ přiblížila tisková mluvčí zoo Ing. Věra Vrabcová.

Světový den želv

V pavilonu exotária se návštěvníci mohou od 13.00 hodin zúčastnit vernisáže výstavy fotografií Hany Svobodové, odborné poradkyně společnosti Turtle Foundation a terénní pracovnice v Indonésii. Cílem jejího projektu je zintenzívnit ochranu želv v jejich domovině a redukovat nelegální prodej produktů, se kterým se může setkat každý turista v exotických destinacích. Jde o to odolat např. nabídce konzumace želvích vajec či nákupu výrobků a suvenýrů ze želvoviny. Dalším nebezpečím, které na mořské želvy číhají a které zbytečným odpadem způsobuje každý nezodpovědný spotřebitel, je znečištění moří. Do nich se dostávají igelitové sáčky, které si želvy pletou s přirozenou potravou – medúzami.

Ve 14.00 hodin dojde k otevření nové expozice pro suchozemské želvy ostruhaté, obyvatele subsaharské oblasti. Velikostně se jedná o třetí největší druh suchozemských želv. Zoo momentálně chová tři jedince (samce), které návštěvníci mohou pozorovat ve společné expozici s leguány kubánskými v přízemí pavilonu exotária. Nový venkovní výběh, který se nachází v horní části zoo nad cukrárnou U geparda, jim poskytne přirozenější prostor a volný pohyb v přírodním prostředí. Zároveň jsou připraveny i křtiny, hosty dne a kmotry se stanou tři cestovatelé – polárníci, Petr Horký, Václav Sůra a Václav Pištora, kteří si pro ně připravili „ledová“ jména. V této době budou v okolí nové expozice probíhat i různé želví soutěže a aktivity pro děti, nebude chybět ani informační stánek.

Chuťové buňky určitě potěší stánek Mama Africa s nabídkou africké kuchyně, kde si návštěvníci od 11.00 hodin budou moci zakoupit takové pokrmy jako je suya, tape tape či aloko. Že nevíte, co to je? Pak se v sobotu 26. května přijďte do ústecké zoo podívat J.

Autor:
Vydáno: