Struny dětem - spousta zábavy

Struny dětem rozehrají od 18. do 20. října v pražském divadle Minor plný akord koncertů, divadelních představení, ale především hudebních, výtvarných i filmových dílen a dílniček.

Struny dětem - spousta zábavy

Rodinné výpravy se tak mohou těšit na Tata Bojs, Vltavu nebo Už jsme doma, barokní Ensemble Inégal, Pražský filharmonický sbor, bubenickou show studentů Pražské konzervatoře a také Clarinet Factory s Alanem Vitoušem, kteří se hudebně napojí na legendární filmy Karla Zemana Cesta do pravěku a Ukradená vzducholoď.

„Stále vyznáváme motto ´Kouzlo objevování´. Víkend Struny dětem je pro nás vzácnou oázou, kde nejmladším návštěvníkům představujeme různé umělecké obory s důrazem na to, aby samy tvořily. Díky vstřícnosti divadla Minor a partnerů tohoto víkendu se dětem v komorní atmosféře věnují umělci, které jsme zvyklí vídat na velkých pódiích,“ říká Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu.

Struny dětem zas zaplní každé volné místo Divadla Minor: hlavní program v jeho prostorách doplní nepřetržitá řada dílniček a dalších aktivit. Na návštěvníky zde bude číhat namátkou výroba vitráží technikou Tiffany či létajících balonů, sestavování elektrodřeváků či vlastní nástěnné mapy kontinentů. Pořady jsou koncipované pro děti ve věku od 4, 7 a 10 let, ty ještě menší se mohou koncertů zúčastnit na klíně. Vstupenky na jednotlivé koncerty či dílny budou v prodeji od 26. srpna. Více informací na www.strunypodzimu.cz.

Páteční podvečer 18. října přinese předzvěst přímo z líhně Divadla Minor – O Smolíčkovi, který se v lesní revue Evy Nosálkové zase jednou ocitne sám doma, když jelen vyráží za svým voláním říje. Sobota 19. října už nabídne maximálně napěchovaný program – hned dvěma hodinovými koncerty přispějí kolem poledne Tata Bojs. Studenti a profesoři bicích nástrojů z Pražské konzervatoře chystají dva workshopy pro malé a větší děti a nakonec inspirativní koncert Percussionissimo.

O klasickou hudbu se postará Pražský filharmonický sbor, který v moderaci Petra Kadlece předvede nejkrásnější a nejslavnější sborové kousky historie. Řádící dětskou experimentální kapelu si troufne sestavit Jan Matásek pod názvem Hudebně drámo, přičemž se například pokusí zjistit, co si zpívala Karkulka cestou k babičce. Mezitím violoncellista Petr Nouzovský a harfenistka Barbora Plachá připraví Koncert pro 51 strun, na který naváží workshopem pro začínající violloncellisty a harfenisty. V Cirkusu Ulice Dagmar Urbánkové si děti vyrobí knížku o třech stranách a v tělocvičně se protáhnou s Tuctem kulí. U Lucie Lomové si nakreslí komiksový strip a pod dohledem výtvarnic divadla Minor si také mohou vyrobit kapesní divadélko inspirované kouzelným světem filmů Karla Zemana.

Neděli 20. října bude dominovat skupina Už jsme doma, která v premiéře uvede písničky z večerníčku Krysáci v prodloužené verzi. Kapela Vltava pak představí na speciálním dětském koncertu svého Kapitána Pejska všem, kdo chtějí být taktéž zhudebněni. Už ráno ale zahájí divadelní představení barokního souboru Ensemble Inégal a Divadla Pod šťastnou hvězdou a pak už se Minorem rozprostře hravý a dobrodružný duch slavného filmového tvůrce Karla Zemana. Zemanovské filmové triky si děti mohou vyzkoušet během dne na čtyřech workshopech s Ultrafunem a natočit si vlastní krátký animovaný film s loutkami dinosaurů a se sebou samými v podmořském světě.

Kvarteto Clarinet Factory s perkusistou Alanem Vitoušem vykouzlí dva interaktivní koncerty inspirované filmy Cesta do pravěku a Ukradená vzducholoď, přičemž první z filmů bude mít svou samostatnou odpolední projekci. Děti čeká i fotografický workshop Škola vidění, filmově zvukařská dílna Miroslava Wanka a hudebně výtvarné Hlasohrátky Lenky Nové známé mimo jiné z Laury a jejích tygrů.

Kromě dílen na děti čekají volné hravé zóny – růžová věž pod taktovkou montessori Duhovky, oblíbené Bystřiště mozkových závitů Mindoku či internetové hřiště CT: D. V zákoutí divadla též bude číhat tyranosaurus z filmu Cesta do pravěku Karla Zemana.

Autor:
Vydáno: