Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Návštěvníci se mohou těšit na více zvířat i zcela nový druh. Safari expresem je možné se přímo mezi zvířaty projet každý den aktuálně od 10 do 18 hod.

Safari v Zoo Ostrava je opět v provozu

Safari se rozkládá na ploše okolo šesti hektarů. Trasa vede přes tři výběhy, začíná Afrikou (tj. výběhem žiraf Rothschildových a antilop losích) a dále pokračuje přes Persii (výběh s divokými osly onagery a daňky mezopotámskými) až do Indie (výběh s axisy indickými, antilopami jeleními, nilgau pestrými a jeleny barasinga). Návštěvníci si mohou safari projet každý den v době od 10 do 18 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf.

Největším z výběhů je Indie, kde se během jarních měsíců postupně zabydlel dvojnásobný počet zvířat. Zatímco v  loňském roce zde bylo okolo 20 zvířat, v letošním roce vzrostl počet na bezmála 50. Nejvíce se navýšila stáda antilop jeleních (z 12 na 19) a axisů indických (ze 7 na 15). V této části safari také uvidí návštěvníci i zcela nový druh – jelena barasingu – 1 samce a 4 samice.

Jelen barasinga, jehož jméno pochází z hindštiny a znamená „dvanácterák“, je jedním z nejvzácnějších indických jelenů. Posledních 5000 jedinců žije na podmáčených loukách záplavových savan několika rezervací Indie a Nepálu. Kdysi žil i v Pákistánu a Bangladéši, zde však byl vyhuben. Na rozdíl od většiny jiných jelenů, kteří konzumují i keře a listí, se barasinga živí výhradně trávou. Nápadně velké uši slouží k ochlazování. Hlavní příčinou jeho ohrožení je přeměna úrodných luk v blízkosti velkých indických řek na zemědělskou krajinu a také ilegální zabíjení. Barasinga představuje hlavní potravu tygra, jeho úbytkem je tedy ohrožena i tato šelma. Je vzácný nejen v původní domovině, ale i v zoologických zahradách. V Evropě je chováno necelých 300 jedinců ve 14 zoo. V ČR je aktuálně k vidění pouze v ostravské zoo.

Počet zvířat v safari není konečný. V průběhu následujících měsíců se bude dále navyšovat.

Dovolujeme si upozornit, že jízda safari expresu může být s ohledem na pohodu zvířat či z provozních důvodů kdykoli zastavena.

Autor:
Vydáno: