Recyklační víkend

Národní technické muzeum za poslední čtyři roky do svých sbírek získalo díky spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN již několik desítek elektrických spotřebičů z různých historických epoch. Stalo se tak díky lidem, kteří předměty původně chtěli odevzdat k ekologické recyklaci. I letos se těšíme na další přírůstky, které se nám podaří vybrat během již tradiční akce Recyklační víkend, který pořádá NTM a ELEKTROWIN v zářijovém termínu od roku 2013. Letošní recyklační víkend proběhne od 22. 9. do 24. 9. 2017.

Vzhledem k tomu, že je tato akce omezena časem i místem, spolu se společností ELEKTROWIN jsme se rozhodli uspořádat celorepublikovou soutěž „Máte doma muzejní kousek?“, a dát tak šanci nabídnout svůj vysloužilý spotřebič většímu množství zájemců. Soutěž byla vyhlášena začátkem prázdnin a po původně avizované uzávěrce k 31. srpnu je prodloužena do středy 13. září. Již nyní děkujeme za došlé nabídky předmětů, kde nás zaujali. Jedná se o spotřebiče jak z období první republiky, tak z dob nedávno minulých. Nabídky jsou většinou pečlivě zpracovány a předměty vyfoceny v jejich originálních obalech s návody a účtenkami.

Dárci mohou vyhrát

Pokud i Vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis (odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace – manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete emailem do 13. září 2017 na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz. Za každý spotřebič vybraný kurátorem Národního technického muzea pro rozšíření sbírky obdrží jeho majitel drobný dárek a čestnou vstupenku do NTM pro dvě osoby s platností šest měsíců.

Pokud bude spotřebič vybrán do sbírky Národního technického muzea, postupuje dárce automaticky do slosování o tři poukázky na spotřební zboží v hodnotě 2000 Kč. To proběhne 23. září 2017 v Praze na Letné během vyvrcholení celorepublikového seriálu zábavně naučných ekologických akcí kolektivního systému ELEKTROWIN „Přelez, přeskoč, recykluj!“.

Co čeká nové exponáty

Nové přírůstky do sbírek NTM čeká standardní procedura. Před uložením do depozitářů muzea musí předměty projít očistou a konzervací a také se zpracuje jejich základní popis. Po té se snažíme odkrýt alespoň určitou část historie získaného předmětu. Takto zpracovaný přírůstek pak v depozitáři čeká na představení veřejnosti v rámci zvoleného tematického výstavního projektu a je uchováván pro budoucí generace.

Právě zmiňované původní obaly, návody k použití nebo dokonce účtenky z obchodu zvyšují hodnotu spotřebičů. Pomáhají nám totiž ve zmiňovaném pátrání po historii předmětu a rozkrývají jejich příběh.

Recyklace je z pohledu historie novinkou

Recyklace spotřebičů byla dlouho neznámým pojmem. Ještě v první polovině 20. století bylo nemyslitelné je vyhodit, i když už se nedaly žádným způsobem opravit. Představovaly totiž příliš velkou investici. Třeba vysavač stál ve 30. letech 20. století kolem 1200 korun, tedy polovinu měsíčního platu středoškolského pedagoga.

S recyklací v dnešním slova smyslu začal ELEKTROWIN a další kolektivní systémy v roce 2005. Tehdy se do českého zákona o odpadech promítla evropská směrnice, která mimo jiné určuje, kolik vysloužilých spotřebičů na obyvatele se musí ročně vysbírat v každém z členských států EU.

Autor:
Vydáno: