Ptačí den (a první máj) v zoo

Ústecká zoo připravila na neděli 1. května akci s názvem Ptačí den v zoo, program je zaměřen na zpěvné ptactvo naší přírody, ale zároveň umožní pohodovou návštěvu a procházku jarní přírodou.

Ptačí den (a první máj) v zoo

Připomene i tradiční zvyk, kterým je prvomájové políbení pod rozkvetlým stromem. „Máj je lásky čas a žena, která bude políbena, celý rok neuschne, tedy bude oplývat přitažlivostí a krásou J. V zoo máme připraveno několik stromů, které jsou k tomuto účelu vhodné, proto zveme zejména zamilované dvojice, ale i dlouholeté partnery, rodiče s dětmi, ti všichni u nás najdou „polibkovníky“, které budou po celý den sloužit svému účelu,“ popisuje vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová. „Dvojice se samozřejmě mohou i vyfotografovat a snímek nám poslat, můžeme jej pak uveřejnit i na našem Facebooku v albu akce,“ dodává.

V časných ranních hodinách pořádá zoo ve spolupráci s ČSO (Česká společnost ornitologická), Muzeem města Ústí nad Labem a AOPK (Agentura ochrany přírody a krajiny) tradiční pozorování zpěvného ptactva. „Tuto akci jsme poprvé uspořádali v roce 2009, každý rok se schází několik desítek zájemců a je vidět, že to jsou opravdu nadšení milovníci ptactva, kterým nevadí ani ranní vstávání,“ popisuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. „První putování začíná v 5.00 hodin ráno, je ještě tma, ale ptáci se již začínají probouzet. Průvodcem je ornitolog a pracovník Muzea města Ústí nad Labem Václav Beran. Během trasy upozorňuje na hlasy různých ptáků, přibližuje je pomocí dalekohledu, vypráví o zajímavostech z jejich života. Závěr patří ptáčkům odchycených v předem nainstalovaných jemných sítích a ukázka jejich kroužkování, účastníci je pak sami pouští. O hodinu a půl později, tedy v 6.30 hodin, vyrazí na stejnou trasu druhá skupina, vstup na tuto akci je zdarma,“ vysvětluje Věra Vrabcová.

Ptačí program bude pokračovat ještě během dopoledne, ale hlavně v odpoledních hodinách. V 10.30 hodin proběhne první ukázka kroužkování pro návštěvníky zoo (před pavilonem orangutanů), druhé se uskuteční ve 13.00 hodin u Trpasličího hrádku. „Zde je situován i další program. Připravili jsme panel s různými budkami, který zde bude instalován natrvalo včetně informací, jak a kde budky umístit a pro koho je konkrétní typ určen. Většina z nich slouží na podporu hnízdění ptactva, ale některé jsou např. pro netopýry či veverky, nechybí ani tzv. hmyzí hotel,“ přibližuje Andrea Balejová. „Na tomto místě se od 13.00 do 16.00 hodin mohou děti zapojit do různých aktivit a soutěží, které se týkají světa opeřenců. Historický hrádek bude také jedním z míst, kde je možné najít již zmíněný „polibkovník“, dodává.

Za dalším programem zamíří návštěvníci do horní části zoo. U restaurace Koliba bude hrát k poslechu známá kapela Třehusk (začátek ve 13.00 hodin), v blízkosti se bude ukázkou dravých ptáků a sov prezentovat sdružení Penthea. Vzhledem k činnosti související s ochranou přírody se návštěvníci dozvědí mnoho zajímavého, ve dvou půlhodinových vystoupeních proběhne ukázka sokolnictví, starodávného umění výcviku dravců (14.00 a 16.00 hodin).

Každý návštěvník se může zapojit do ptačího kvízu, který potrvá po celý den. Po zodpovězení otázek na tiketu bude zařazen do slosování o „pugét“ z papouščích per a další ptačí odměnu. Návštěvníci s ptačím příjmením obdrží v restauraci Koliba zmrzlinu zdarma.

Druhá akce bude výjimečně trvat nejen 1. května, ale celý prodloužený víkend. Je připraven tradiční kvíz Láska v přírodě, který je jako vždy zaměřený na mláďata, ale letos se bude týkat zvířat z naší přírody. Na účastníky čeká v areálu zoo deset stanovišť s otázkami a několik možností na výběr správné odpovědi. Odměnu si mohou vyzvednout v obou pokladnách zoo po odevzdání vyplněného tiketu. Zde se zároveň mohou dozvědět správné odpovědi.

Autor:
Vydáno: