Ptačí den a 1. máj v zoo

Nadcházející prodloužený víkend nabízí spoustu možností, jak využít tři dny volna. Ústecká zoo připravila na jeho závěr, tedy na pondělí 1. května, tradiční akci zaměřenou na zpěvné ptactvo naší přírody, ale zároveň na pohodovou návštěvu s dalším programem. „Od roku 2009 pořádáme ve spolupráci s ČSO (Česká společnost ornitologická) a Muzeem města Ústí nad Labem pozorování ptactva v areálu zoo, které se koná v časných ranních hodinách, takže je určeno skutečným milovníkům našich opeřenců,“ popisuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Ptačí den a 1. máj v zoo

Průvodcem je zkušený ornitolog a pracovník Muzea města Ústí nad Labem Václav Beran. Během trasy upozorňuje na hlasy různých ptáků, které pak sledujeme pomocí dalekohledu, a vypráví zajímavosti z jejich života. Závěr patří ukázce kroužkování ptáčků odchycených v předem nainstalovaných jemných sítích. Účastníci je pak mohou sami vypustit, což je neopakovatelný zážitek nejen pro děti, ale i pro dospělé. První skupina se na cestu vydává v 5.00 hodin ráno, kdy je ještě tma, ale ptáci se již začínají probouzet, o hodinu a půl později, tedy v 6.30 hodin, vyrazí na stejnou trasu další zájemci. Sraz je u spodního vchodu do zoo a vstup na tuto akci je zdarma,“ doplňuje Věra Vrabcová.

Pro návštěvníky zoo je během celého dne připraven další program. „Podobnou tradici držíme u prvomájového kvízu, který má sloužit k poučení i pobavení. V letošním roce jsme jej pojali jako hádanky v podobě říkanek, kdy správnou odpovědí bude jeden známý ptačí druh. Osm otázek bude umístěno u Venkovského dvorku a soutěžící budou po odevzdání vyplněného tiketu v pokladně zoo zařazeni do slosování o ceny, např. o rostoucí vejce plameňáka, ptačí pexeso a další odměny. Ptačí kvíz bude pro zájemce k dispozici po celý den,“ vysvětluje kolegyně Nikola Roštejnská.

„Další soutěžní aktivity zaměřené na ptáky jsou připraveny v prostoru Trpasličího hrádku, centra historického Lumpeparku a původní ptačí rezervace. Odpoledne od 13.00 do 16.00 hodin zde mohou děti nalézt osm stanovišť, kde budou plnit praktické úkoly. Jednotlivé názvy jako např. „zvuky“ nebo „hnízda“ napovídají, čeho se úkol bude týkat, ale na to, co si představit na stanovišti „čáp“ nebo „pelikán“ budou děti muset přijít k nám do zoo a vyzkoušet si vše na vlastní kůži,“ přibližuje Petra Siládi. „Aktivity budou opět sloužit k poučení i pobavení, navíc po splnění všech úkolů čeká na každého účastníka okamžitá odměna.“

„Pro návštěvníky jsme také připravili hudební vystoupení, které jistě navodí příjemnou a pohodovou atmosféru. U restaurací Koliba bude od 14.00 do 16.00 hodin hrát k poslechu a dobré náladě populární skupina Hašlerka, jejíž repertoár tvoří kabaretní písně z počátku minulého století, jarmareční popěvky, songy „žižkovských Pepíků“ a vojenské či hospodské písničky,“ láká na další program Matěj Kynšt.

„Tato akce nezapomíná ani na tradiční zvyk, kterým je prvomájové políbení pod rozkvetlým stromem. V zoo máme připraveno několik míst, která jsou k tomuto účelu vhodná, proto zveme zejména zamilované dvojice, ale i dlouholeté partnery či rodiče s dětmi. Ti všichni u nás najdou „polibkovníky“, které budou po celý den sloužit svému účelu. Jedním z míst, kde je možné jeden z nich najít, je historický Trpasličí hrádek,“ popisuje vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová.

Zbývá ještě dodat, že návštěvníci s ptačím příjmením, kteří se při vstupu přihlásí a prokáží v pokladně zoo, obdrží malý dárek J.

Autor:
Vydáno: