První máj v zoo - Den pro zoo a pro Kukang

Jak pomáhají tyto instituce při záchraně ohrožených druhů? A mohou pomoci ochraně přírody i mimo své brány na opačném konci zeměkoule? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte, pokud 1. máje navštívíte vybrané české a slovenské zoo sdružené v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

První máj v zoo - Den pro zoo a pro Kukang

V rámci doprovodného programu se malí i velcí návštěvníci dozvědí řadu zajímavostí o činnostech moderních zoologických zahrad, které většinou nejsou na první pohled zřejmé. Mnozí si stále myslí, že hlavní náplní práce v zoo je kontakt  se zvířaty. Opak je ale pravdou, žádné mazlení se zde nekoná! Hlavním cílem moderních zoo je především pomoc při záchraně těch nejohroženějších živočišných i rostlinných druhů.

Akce v ostravské zoo bude zaměřena zejména na prezentaci záchranného projektu The Kukang Recsue Program, který probíhá v daleké Indonésii na ostrově Sumatra a Zoo Ostrava jej už několik let podporuje. Jeho cílem je záchrana vzácných a ohrožených poloopic outloňů váhavých před nelegálním obchodem. Program s outloní tématikou bude pro sváteční návštěvníky probíhat od 9 do 15 hod. u expozice Na statku. „Děti si například budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být noční poloopicí, jako je outloň. Budou rozpoznávat hranice outloního teritoria pomocí čichu, dalekohledem hledat kořist a zkusí se pohybovat ve tmě jen podle sluchu. Těžkostmi života outloňů, kteří se dostanou na černý trh s domácími mazlíčky, návštěvníky provede nová desková hra, chybět nebudou i na vědomostní kvíz a další aktivity. Malí zájemci se také budou moci proměnit v malé outloně pomocí malování na obličej,“ popisuje členka Kukang týmu Kateřina Holubová.

O ohrožení a ochraně outloňů se návštěvníci dozvědí přímo od členů týmu záchranného programu Kukang u jejich stánku, kde bude možné kromě nejrůznějších aktivit také podpořit činnost organizace nákupem rozmanitých výrobků s motivem outloňů. Outloně a samozřejmě i další ohrožená zvířata lze podpořit i tak, že „jen“ přijdete do zoo, protože dvě koruny ze vstupu každého návštěvníka putují na speciální účet, z něhož jsou financovány záchranné projekty probíhající v různých koutech zeměkoule a The Kukang Rescue Program je mezi nimi.

Dovolujeme si upozornit všechny zamilované páry, že v zoo je také kromě podpory ohrožených druhů dostát i tradici prvomájového políbení pod rozkvetlým stromem. V rozlehlém areálu botanického parku je k dispozici několik kvetoucích stromů i keřů.

Těšíme se na Vás!

Autor:
Vydáno: