Pololetní prázdniny v zoo

Poslední lednový den obdrží děti ze základních a středních škol své pololetní vysvědčení a čekají je třídenní prázdniny. Lze je strávit různým způsobem, jedním z nich může být návštěva ústecké zoologické zahrady. „Akci na prázdninové dny připravujeme pro školáky již řadu let a řešíme ji jako tzv. „samoobslužnou“, takže je přístupná pro každého návštěvníka bez naší speciální asistence.

Pololetní prázdniny v zoo

Naši snahou je děti i jejich rodiče zajímavou formou poučit nebo vzdělat, takže připravujeme většinou tematické kvízy a soutěže, při kterých je drobným dárkem oceněn každý účastník,“ přibližuje tisková mluvčí Věra Vrabcová „Téma letošních prázdnin se nabízí v souvislosti s vyhlášeným Dnem bez palmového oleje (1. února), takže jsme se zaměřili na prales, jeho obyvatele, druhy, které mohou návštěvníci vidět i v naší zoo, ale neopomineme varování před nebezpečím, které pro ně znamenají plantáže palmy olejné. S nadměrným pěstováním této kontroverzní plodiny v Indonésii a Malajsii a jejím exportem do celého světa (země EU jsou v dovozu na třetím místě!) totiž souvisí drastický úbytek tropických pralesů, tím samozřejmě řada zvířecích druhů přichází o svůj přirozený prostor k životu, ale i o zdroj obživy. Nekonečným plantážím palmy olejné se také říká zelená poušť…,“ vysvětluje Věra Vrabcová.

A jak to bude při návštěvě zoo od 1. do 3. února 2019 probíhat? „V pokladně zoo si každý příchozí vyzvedne soutěžní tiket (popř. i tužku) a po zodpovězení všech otázek jej odevzdá zpět v pokladně zoo. Tam na něj čeká drobná cena – kapesní kalendářík,“ popisuje kolegyně Nikola Roštejnská. „Pokud na tiket doplní ještě kontakt, může být zařazen do slosování, které proběhne hned v pondělí. Pět vylosovaných výherců získá další hodnotné ceny, které si vyzvedne buď v pokladně zoo, nebo mu je výhra zaslána poštou,“ doplňuje Nikola Roštejnská. Během prohlídky návštěvníci narazí na řadu druhů zvířat z Jihovýchodní Asie, které v jejich domovině právě pěstování palmy olejné bezprostředně ohrožuje. Určitě lze jmenovat orangutany, medvědy malajské, levharty obláčkové a mnohé další.

„Soutěžního kvízu se může zúčastnit každý, většinou k nám v těchto dnech přicházejí rodiny s dětmi. Zoo je otevřena od 9.00 do 16.00 hodin s tím, že lze odejít ještě hodinu po zavírací době. A příznivá zpráva pro pilné školáky? Každý, kdo se přijde pochlubit vysvědčením s vyznamenáním a prokáže se v pokladně zoo, má vstup zcela zdarma,“ zakončuje Věra Vrabcová.

Autor:
Vydáno: