Peníze, nebo život?

Velkému zájmu se výstava těší zejména ze strany základních škol. Během dopoledních lektorovaných prohlídek ji navštívilo už 3 216 dětí a studentů. Pro velký zájem je výstava prodloužena až do 23. března 2014

Výstava Peníze, nebo život?, kterou přináší Česká spořitelna ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, přibližuje dětem svět peněz. Nabízí vhodné doplnění učiva ZŠ v rámci nově zavedeného programu Finanční gramotnost, a je tak pro pedagogy vítanou pomůckou při výuce.

Interaktivní a hravou výstavu s názvem Peníze, nebo život? zhlédlo od jejího otevření v červnu 2013 už více než 20 tisíc lidí. Během odpoledních hodin a víkendů výstavu navštěvují především rodiny s dětmi. Dopolední lektorované prohlídky jsou již několik měsíců dopředu zcela zamluvené pro třídy základních a středních škol. Během těchto dopoledních prohlídek navštívilo výstavu už 3 216 dětí a studentů z pražských i mimopražských škol. Z tohoto důvodu se Česká spořitelna ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy rozhodla výstavu prodloužit až do 23. března 2014. Výstava je určená pro děti od 8 let a zábavnou formou je provede světem peněz a seznámí je s jejich historií, výrobou a funkcí. Nabízí vhodné doplnění učiva ZŠ v rámci nově zavedeného programu Finanční gramotnost, a je tak pro pedagogy vítanou pomůckou při výuce.

„Z výstavy jsem byla já i moji žáci nadšení. Především oceňuji zábavnou a novátorskou formu vzdělávání, která děti opravdu baví,“ říká Helena Hrubešová z Podkrušnohorského gymnázia v Bílině. „Pedagogové na výstavě chválí, že hravost v tomto případě není samoúčelná. Děti si totiž při hře na banku uvědomí, jaký význam mají pojmy jako úvěr či úrok, které kolem sebe často slyší, ale prakticky neví, co znamenají. Rodičům se zase líbí, že výstava oslovuje široké věkové spektrum, a tak se žádný ze sourozenců nenudí. Největší odměnou pro nás je, když se děti místo rozloučení ptají: ,A můžeme přijít ještě?‘, “ doplňuje Ivana Pernicová, vedoucí lektorského oddělení Muzea hlavního města Prahy.

Výstava funguje jako velká hra. Při vstupu děti dostanou svoji osobní spořicí kartu s malým obnosem virtuální měny. S těmito penězi pak hospodaří na různých stanovištích výstavy a během hry se seznamují s důležitými situacemi souvisejícími s penězi. Ty můžou na jednotlivých místech vydělávat, měnit, spořit, investovat či darovat na prospěšnou věc. Na multimediálních kvízových stanicích si děti zase ověří své nově nabyté znalosti. Smyslem výstavy je dětem nejen ukázat funkci peněz v naší společnosti, ale také to, že je důležité s nimi zodpovědně hospodařit a že ne všechno lze za peníze koupit. Svou koncepcí a obsahem výstava netradiční formou přispívá ke zvýšení finanční gramotnosti dětí.

Výstava je putovní. Vznikla z podnětu Erste Group jako součást sponzorského programu Přidaná HODNOTA. Vytvořilo ji dětské muzeum ZOOM ve Vídni ve spolupráci s dětským muzeem FRida & freD v Grazu. Po těchto dvou rakouských městech výstava putovala na Slovensko a do Rumunska. Po skončení české verze se výstava přesune do Srbska. Výstavu dosud zhlédlo ve všech čtyřech zemích už více než 100 tisíc lidí.

Lektorské oddělení Muzea hlavního města Prahy připravilo ve spolupráci s občanským sdružením Divadelta doprovodný program pro děti 8. a 9. tříd ZŠ a I. a II. ročníků SŠ. Divadelní představení „Poslední mince“ doplňuje tematicky výstavu a učitelé si mohou na webových stránkách muzea (www.muzeumprahy.cz) objednávat jak doprovodné programy, tak i samotnou výstavu.

Výstava probíhá v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy na Florenci (Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8) od 5. června 2013 do 23. března 2014, denně kromě pondělí od 9.00 do 18.00 hodin. Vstupné pro děti je 50 Kč, pro dospělé 120 Kč, rodinné vstupné činí 200 Kč. Všichni klienti České spořitelny získají 20% slevu na vstupném při platbě kartou.

Autor:
Vydáno: