Park Mirakulum

Jeden z největších tuzemských zábavně - naučných areálů Park MIRAKULUM přivítá své první letošní návštěvníky již o velikonočním víkendu, konkrétně 4. až 6. dubna. Bavit se a zažívat mnohá dobrodružství zde s dětmi mohou rodiče i prarodiče. Letos navíc s rozšířenými službami návštěvníkům a mnoha dalšími novinkami, včetně atrakcí, které stojí za to vyzkoušet.

Park Mirakulum

Unikátní park, jehož mottem je „10 hektarů zážitků pro celou rodinu“, se nachází ve středočeských Milovicích. Od samotného otevření v září roku 2012 je jeho dominantou obrovský, originálně řešený dřevěný hrad s množstvím skluzavek, visutých mostů, rozhleden a žebříků a podzemním labyrintem. Kromě hradu se děti vyřádí na obřím pískovišti, houpačkách, velkých i malých trampolínách nebo na lanových prolézačkách. Nejmenším návštěvníkům je přizpůsobena samostatná část, Země prasátka Pigy.

Po celé ploše parku jsou koncepčně rozmístěny dřevěné herní sestavy, které vybízí k neomezené zábavě a sportování. Ještě na jaře se nabídka rozšíří o první část nového lesního hřiště s dalšími zajímavými prvky. Vše je doplněno o různá odpočívadla a místa pro piknik nebo grilování. Nezbytná je i síť sociálních zázemí a samozřejmě různorodá občerstvení.

„Snažíme se myslet na všechny. Od nejmenších po náctileté, včetně jejich rodičů, dam i pánů. Mirakulum je oáza pro celou rodinu,“ říká Jiří Antoš ze společnosti TR Antoš, která stojí za celou ideou parku. Mirakulum ale není pouze veliké hřiště! „Chtěli jsme od začátku, aby tady vznikla nějaká přidaná hodnota, aby se děti kromě zábavy něco nového dozvěděly. K parku tak postupně přibyly čtyři hektary krásného původního lesa, v němž vznikla naučná stezka. Díky interaktivním prvkům se děti naučí vnímat přírodu, mohou si nově pohrát ve stromovém hřišti, projít se mezi políčky s různými zemědělskými plodinami, máme tady také kontaktní mini zoo... Vše si děti mohou prohlédnout a osahat zábavnou formou,“ doplňuje Jiří Antoš. Více na www.mirakulum.cz nebo na www.facebook.com/ParkMirakulum.

Fantastický vodní svět, parní lokomotiva nebo Tankodrom

Téměř dva roky trvalo, než byl dokončen takzvaný vodní svět. „Už na konci června otevřeme soustavu jezírek, kaskád, potůčků, hrází, čerpadel a mnoha dalších vodních segmentů. To vše s příjemnou relaxační zónou – kterou ocení zejména unavení rodiče. Za výslednou podobou stojí sochařka a výtvarnice Lucie Kozelská, která se postarala i o celkovou vizuální podobu Mirakula, třeba také o nepřehlédnutelnou mapu našeho areálu,“ popisuje Jiří Antoš. To ale zdaleka není vše, co se letos objeví nového.

Další novinky pramení z kooperace Tankodromu s Mirakulem. „Obě místa propojuje úzkokolejná trať o délce téměř dvou kilometrů, po které jezdí parní lokomotiva. Jedná se o kopii modelu Krauss z roku 1947, máme z ní velkou radost,“ dodává k novince pan Antoš. Flotilu doplňují ještě dvě nablýskané dieselové mašiny. Hned na sobotu 25. dubna je připraven „Rodinný den s Tankodromem“, kdy bude možné za jedno vstupné navštívit oba areály. „Díky značnému zájmu návštěvníků nabídne Tankodrom i jízdy na obrněných transportérech (BVP), a to každý víkend po celou sezonu,“ vysvětluje Jiří Antoš.

Hlady nikdo trpět nebude

Park Mirakulum se těší velké oblibě a je každoročně hojně navštěvovaný - mimo jiné také proto, že se nachází nedaleko hlavního města. Návštěvníci se zde pohodlně dostanou autem, vlakem či autobusem. Bylo proto nutné rozšířit sociální zázemí, aby nabídka pokryla poptávku. „Ještě na jaře zahájí provoz nová kuchyně se samoobslužným systémem, která komfortně obslouží několik stovek návštěvníků parku denně. Kolem této gastrozóny vznikne do budoucna i půvabné mini-městečko skýtající zázemí pro posezení i odpočinek,“ říká pan Antoš o inovaci v oblasti stravování. 

Jsme ekologičtí a chceme děti naučit recyklovat

Pro školy, školky, ale i obce a města park neustále rozšiřuje naučnou část. Je zaměřena především na environmentální vzdělávání, lesní nauku, ale i třídění a následnou recyklaci odpadu. V parku je vyčleněno šest míst s nádobami na tříděný odpad, které propojuje poutavý příběh Tondy Obala v zábavném komiksovém provedení. Děti si v rámci programu mohou vyzkoušet motivační kvíz o hodnotné ceny. Vyústění kvízu najdou návštěvníci v nové expozici - v objektu výtvarných dílniček. „Celý projekt jsme rozšířili hlavně na základě poptávky mateřských a základních škol, pro které je spojení osvěty se zábavou nejefektivnějším způsobem komunikace s dětmi i jejich rodiči,“ říká Jiří Antoš a doplňuje: „Odborným garantem projektu je společnost EKO-KOM a.s., která u nás provozuje systém sběru a recyklace obalových odpadů.“

Den v Mirakulu za to stojí...

Vstupné do Parku Mirakulum bude i v roce 2015 přívětivé. Ve všední dny 120 Kč, o víkendech, svátcích a prázdninách 180 Kč za osobu a 450 Kč pro rodiny 2+1 nebo 600 Kč pro rodiny 2+2. Děti do 90 cm mají vstup zdarma. Zvýhodněny jsou i rodiny s více dětmi nebo je možné si pořídit výhodnou permanentku. V Mirakulu je víkend co víkend plánován rozmanitý živý program. V místním amfiteátru pro 600 sedících vystupují známí umělci, konají se vystoupení se zvířaty nebo se hraje divadlo. Vyplatí se proto sledovat webové stránky www.mirakulum.cz nebo Facebook a vybrat si program podle svého gusta. Návštěvníky také jistě potěší velká plocha pro parkování, které je zdarma.

Proměnit skvělý nápad ve skutečnost!

Park Mirakulum již čtvrtým rokem nebývale vzkvétá. Dokonale promyšlený projekt učinil z bývalého (a chátrajícího) cvičného vojenského prostoru ruských okupačních vojsk kouzelnou zemi, která se z ošklivého brownfieldu vyloupla jako Popelka. Jiří Antoš dokázal díky svému nápadu a úsilí vybudovat fantastickou oázu plnou zábavy, zážitků, ale také poučení. Firma pana Antoše se již mnoho let budováním originálních dětských hřišť zabývá a Park Mirakulum je pouze potvrzením toho, že svou práci umějí dobře.   

PROVOZNÍ DOBA V ROCE 2015
DUBEN: pouze soboty a neděle 10.00–18.00
KVĚTEN, ZÁŘÍ, ŘÍJEN: úterý – neděle 10.00–18.00
ČERVEN, ČERVENEC, SRPEN: každý den 10.00–18.00

Autor:
Vydáno: