Památky v České republice: Měnínská brána

Některé z nich bychom měli za svůj život navštívit.

Památky v České republice: Měnínská brána

Protože bydlím kousek od Brna, jsou mi samozřejmě blízké mnohé památky v našem kraji, které vám budu postupně představovat a tím vám možná ulehčím rozhodování kam vyrazit na výlet. Ale čekají na vás i další zajímavé objekty a místa v ostatních krajích naší zemičky.

V Brně nalezneme spoustu památek, ale začneme hezky od začátku jedinou dochovanou bránou, která vznikla ve třináctém století a byla součástí hradeb. Objevíme ji na ulici Orlí a nazývá se Měnínská brána. Její jméno je odvozeno od názvu Měnínské čtvrti. Ta byla součástí jedné ze čtyř čtvrtí Brna. I když původně vstup do Brna umožňovalo pět bran, Měnínská brána se jako jediná dochovala až do dnešních dnů. Na konci šestnáctého století byly na bránu nainstalovány hodiny. Rok 1839 přinesl bráně snížení o jedno patro a sloužila jako ubytování. V sedmdesátých letech minulého století prošla Měnínská brána rekonstrukcí a nyní je využívána k vystavovatelským účelům.

Pro malé i velké návštěvníky je v Měnínské bráně připravena stálá výstava především českých historických hraček, které pocházejí ze sbírky výtvarnice Milady Kollárové. Jestliže si uděláte výlet do Brna, tuto výstavu si rozhodně nemůžete nechat ujít. Můžete si zde prohlédnout nejrůznější panenky, pokojíčky, kočárky, nádobíčka a spoustu a spoustu dalšího.

Vstupné

plné vstupné60 Kč
snížené vstupné40 Kč
rodinné vstupné140 Kč
děti ve školní výpravě30 Kč
skupina 5 a více dětí do 6 let20 Kč

Otevírací doba

čtvrtek – pondělí10 – 18 hodin
úterý – středazavřeno
Autor:
Vydáno: