Obchůzka svatého Ambrože

V den svátku světce, který je patronem včelařů, se tak uskuteční rekonstrukce starého lidového zvyku. Ta bude doprovodnou akcí výstavy Letem včelím světem v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Obchůzka svatého Ambrože

Popis obyčeje se dochoval z roku 1910 z Roudnice nad Labem. Ambrož v dlouhé bílé košile s bílými rukavicemi, zakrytým obličejem a černým špičatým kloboukem lákal k sobě děti na cukrovinky a pak je vyplatil březovým koštětem za všechny jejich prohřešky. Byla to připomínka života skutečného sv. Ambrože (340-397), který jako milánský biskup proslul smyslem pro řádný život, kdy se nerozpakoval na nepravosti potrestat samotného panovníka.

Jako nemluvněti prý včely nosily Ambrožovi do úst med, což se pokládalo za symbol výřečnosti, ba dokonce sladkosti jeho slov. Proto mezi jeho atributy patří včelí úl.

Obchůzku „ambrože“ v podání Divadelního souboru J. K. Tyl za spoluúčasti dětského folklórního souboru Bárováček připravila Okresní organizace Českého svazu včelařů s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích jako další z letošních akcí k 150. výročí organizovaného včelaření na Českobudějovicku. Ambrož se svou suitou vyjde ve 14:30 od hlavního vchodu do muzea (Dukelská 1, 370 51, České Budějovice), poté projde Širokou ulicí, obejde náměstí Přemysla Otakara II. a ulicí Karla IV. za rozdávání perníčků hodným dětem zakončí svou cestu v 15:45 v Růženeckém kostele na Žižkově třídě. Zde se od 16:00 hodin uskuteční mše na počest sv. Ambrože za všechny včelaře.

Obchůzka svatého Ambrože
7. 12. 2017 (14:30)
Sraz před historickou budovou Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 242/1, 370 51.

Autor:
Vydáno: