Nová Stezka korunami stromů Krkonoše čeká na návštěvníky

Stezka korunami stromů Krkonoše je již dokončena a první návštěvníky přivítá už 2. července. Těšit se mohou na procházku v celkové délce 1 511 metrů, která je zavede ke korunám stromů, ale i k jejich kořenům. Na Stezce vystoupají až do výšky 45 metrů a budou si moci vychutnat výhledy na tři světové strany – jih, východ a západ. „Návštěvníci se mohou těšit na jedinečný zážitek.

Nová Stezka korunami stromů Krkonoše čeká na návštěvníky

Nejen, že se budou moci podívat až k vrcholkům stromů, z nichž některé jsou staré až 150 let, ale díky podzemní jeskyni budou mít možnost poznat i jejich kořenovou část. Čeká je zde expozice, kterou připravuje Správa Krkonošského národního parku,“ uvádí Filip Pekárek, jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše. Důraz na vzdělávání a budování pozitivního vztahu je jednou z hlavních myšlenek Stezky. Vedle podzemní expozice proto na návštěvníky čekají také didaktické zastávky, v rámci kterých se dozvědí spoustu zajímavostí o krkonošském smíšeném lese.

Stezka korunami stromů Krkonoše vznikla na úpatí Černé hory v Janských Lázních na samém okraji Krkonošského národního parku. Výběr lokality probíhal s velkou pečlivostí. „Věříme, že je to místo, kde můžeme lidem mnohé ukázat. Zároveň nám Stezka pomůže také přilákat turisty z vrcholků Krkonoš a ulevit tak přetíženým hřebenům,“ uvádí k projektu Jan Hřebačka, ředitel Správy Krkonošského národního parku, která je partnerem Stezky. Pro návštěvníky Správa KRNAPu připravila tři didaktické stanice a neobyčejnou podzemní expozici. „Naším cílem bylo poskytnout lidem zábavnou formou informace o okolní přírodě, které nenajdou v učebnicích. Chceme jim ukázat, jak vypadá pěkný a zdravý les. Prostřednictvím kořenové části Stezky jim pak vysvětlíme, jak je půda důležitá pro život lesa. To nejdůležitější najdou návštěvníci na větších panelech a 40 menších informačních tabulkách,“ shrnuje Hřebačka. Zajímavosti si navíc budou moci přečíst opravdu všichni. „Vzhledem k tomu, že do Krkonoš jezdí velké množství cizinců především z Polska a Německa, připravujeme jednoduchou aplikaci, která návštěvníkům přetlumočí informace do polštiny, němčiny a angličtiny,“ doplňuje Hřebačka. Skupiny navíc můžou využít služeb průvodce a vybrat si jeden ze tří programů: Jak vypadá pěkný les, Les od kořenů po korunu a Lesní underground.

Vedle vzdělávacích zastávek nabídne Stezka také tři zábavně pojaté stanice s celou řadou adrenalinových prvků, které potěší nejen děti. „Návštěvníci si budou mocni například vyzkoušet udržení rovnováhy v průhledu, který pod sebou odhaluje zdánlivě nebezpečnou propast,“ uvádí Pekárek. Asi největším adrenalinovým lákadlem ale bude suchý tobogán v délce více jak 50 metrů, který se vine uprostřed vyhlídkové věže. Všechny tyto prvky jsou důkladně zabezpečeny. „Nejen bezpečnosti adrenalinových zastávek, ale celé Stezky, byla věnována maximální pozornost. Je pro nás hlavní prioritou. Samozřejmostí jsou proto prvky jako bezpečnostní sítě či schodiště,“ uvádí Pekárek.

Okolí Stezky navíc nabízí celou řadu dalších aktivit v rámci SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC, a to nejen pro rodiny. „Návštěvu Stezky lze doplnit o stávající atrakce východních Krkonoš, jako jsou lanovky, sjezdy na terénních koloběžkách Crussis z Černé hory, nebo výlety na špičkových horských elektrokolech SCOTT do nejkrásnějších míst Krkonoš. Možnosti v celém resortu jsou opravdu bohaté a vybízí k vícedenním pobytům,“ říká Petr Hynek ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC. Různorodou nabídku zážitků vítá i starosta Janských Lázní Jiří Hradecký: „Jsme moc rádi, že v okolí vznikají projekty, které rozšíří nabídku služeb. Rozvoj cestovního ruchu je pro nás důležitý. Návštěvníkům Krkonoš, především pak Janských Lázní, proto chceme nabídnout pestrou škálu zážitků.“

Slavnostní otevření Stezky se uskuteční v neděli 2. července a pro veřejnost je připraven bohatý doprovodný program. „Lidé se mohou těšit na vystoupení skupiny The Tap Tap, koncert Ewy Farne či účast Zibiho Czendlika. V mezi čase pak proběhne také balónková show nebo vystoupení na chůdách,“ uvádí k celé akci Filip Pekárek. Počínaje 2. červencem pak bude Stezka otevřena každý den s výjimkou 24. prosince. Velký důraz je navíc kladen na to, aby byla dostupná pro všechny. „Chceme, aby možnost návštěvy měl každý. I proto je Stezka v celé své délce bezbariérová. Pro rodiny, seniory a držitele průkazu ZTP/P je navíc připravené i zlevněné vstupné,“ uvádí Pekárek.

Autor:
Vydáno: