Na Kristiánově se téměř po 130 letech opět bude tavit sklo!

Zaniklá sklářská osada Kristiánov v Jizerských horách ožije v sobotu 5. září již 24. ročníkem Mariánské sklářské pouti. Pořádá ji Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a bude to zároveň jedna z posledních možností navštívit zdejší stálou expozici.

Na Kristiánově se téměř po 130 letech opět bude tavit sklo!

Památník sklářství na Kristiánově ukončí letošní sezónu v pondělí 28. září dnem otevřených dveří u příležitosti státního svátku. Pak se návštěvníkům na celý rok zavře. „V příštím roce totiž konečně vypukne jeho dlouho odkládaná rekonstrukce. I proto jsme chtěli o letošní pouti nabídnout něco mimořádného. Myslím, že návrat tavení skla, které tu bylo doma celých 111 let, je tou nejlepší volbou“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Foukání skla se ujme Floriánova huť z Častolovic u České Lípy, která si pro návštěvníky pouti připravila i ukázky výrobků z tradičního sortimentu kristiánovské sklárny.

První Mariánská sklářská pouť se na Kristiánově konala roku 1790 a pak každý rok až do zániku sklárny. Muzeum tuto tradici obnovilo v roce 1990. I letos se návštěvníci mohou těšit na stánky s tradičním, nejen skleněným a bižuterním zbožím, soutěže pro děti nebo slaňování přes řeku Kamenici, které organizuje Horská služba. „Připraven je i kulturní program, v němž se budou střídat jablonecký pěvecký sbor Iuventus, gaude!, Zlatý holky, Katastrofální předpověď počasí, Jablonecká píšťalka i oblíbená Rumová aféra a divadélko pro děti“, přiblížila doprovodný program Šárka Labusová. Naposledy bude také možno navštívit stálou expozici Kristiánov – klíč k srdci Jizerských hor. „Po rekonstrukci ji najdou trochu v jiné podobě a podkroví chalupy nabídne novou interaktivní expozici, která bude propojená s pozůstatky dnes již zaniklých budov této kdysi významné sklářské osady“, doplňuje Valečková.

Na sklářskou pouť na Kristiánov se můžete vydat v sobotu 5. září, začíná jako obvykle v 10 hodin mší svatou.  Program bude probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma.

Program:
9.00   začátek pouti
10.00   poutní mše svatá
11.00   Katastrofální předpověď počasí - jarmareční zpěvy
11.30   pohádka divadla Rolnička
12.00   Zlatý holky - písničky o Jizerských horách
12.30   dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! a jeho hosté
13.00   Jablonecká píšťalka - soubor zobcových fléten
13.30   pohádka divadla Rolnička
14.00   Rumová aféra
14.30   pohádka divadla Rolnička
16.00   ukončení pout

Doprava na pouť
Na Kristiánov se návštěvníci pouti dostanou pouze pěšky nebo na kole z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu. V den pouti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 101, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.

Autor:
Vydáno: