Muzeum loutek

V neděli jsme vzali naše holčičky do Muzea loutek v Brně na ulici Cejl (vchod do zadního traktu Divadla Radost). Nejprve vás přímo na ulici zaujme nástěnná malba brněnské malířky a ilustrátorky Jaroslavy Fišerové, nad hlavami jakoby vám vystupovaly ze zdi velké loutky z pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Muzeum loutek

Toto muzeum zde vystavuje některé loutky,  které hrály v pohádkách  od vzniku divadla,  tedy již od roku 1949. Muzeum vzniklo z přesvědčení herců a pracovníků divadla a to proto, aby loutky  neležely  jen tak ladem v depozitáři a byly viděny jen občas  na výstavách. A tak se loutky z depozitáře přestěhovaly do nově postaveného muzea loutek, které bylo vystavěno ve tvaru lodi (navrhl architekt Oldřich Prokeš) a vydává se tak pomyslně na plavbu mezi své diváky.

Uvnitř tohoto muzea se můžete těšit na spoustu loutek, které vznikly v atelieru Divadla Radost za téměř 65 let jeho trvání. V muzeu se od jeho otevření (červen 2011), již několikrát obměnila expozice.

Dospělý i děti se tak díky vystaveným loutkám mohou projít historií divadla v elektronické podobě, také se tímto způsobem podívat na aktuální repertoár Divadla Radost, seznámit se s typy a druhy loutek a v neposlední řadě si zkusit jejich vodění, což ocení hlavně děti.

V muzeu se hrají také některá představení koncipovaná přímo pro tento prostor a to především pro nejmenší diváky. Aktuálně to jsou Tři pohádky pro rošťáky, O Malence a Ušatá pohádka.

A tak po počátečních obavách, jak přijmou naše holčičky procházku tímto muzeem, jsme odcházeli nadmíru spokojeni. A holčičky se už teď ptají, kdy se tam půjdeme podívat znovu.

Více na: www.divadlo-radost.cz

Autor:
Vydáno: