Mezinárodní noc pro netopýry popatnácté v Zoo Ostrava

Po prázdninové přestávce bude v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava pokračovat přednáškový cyklus Zajímavosti ze světa zoologie. Následující středu v podvečer se zde uskuteční již popatnácté akce věnovaná netopýrům – jediným aktivně létajícím savcům.

Mezinárodní noc pro netopýry popatnácté v Zoo Ostrava

Ve středu 4. září 2019 proběhne ve výukovém centru Zoo Ostrava od 18 do cca 22 hodin 23. ročník Mezinárodní noci pro netopýry (IBN). V zoo tato akce probíhá každoročně již od roku 2005. Letos se zde tedy uskuteční již popatnácté. Účastníci se opět budou moci seznámit s aktuálními informacemi z výzkumu a ochrany netopýrů a samozřejmě i o jejich životě – jak tito jediní létající savci žijí, co je nejvíce ohrožuje, jak je lze chránit a proč jsou v přírodě důležití. Přednáška bude doprovázena audio i video ukázkami, děti se mohou těšit na zábavné aktivity, soutěžní kvízy nebo skládání papírových netopýrů. K prohlédnutí bude i technika užívaná při výzkumu netopýrů. V případě příznivého počasí bude po přednášce následovat vycházka po večerní zoo s detektorem ultrazvuků sloužícím ke sledování těchto živočichů. V minulých ročnících se podařilo zajistit též živé netopýry ze záchranného chovu, které si návštěvníci mohli nakrmit a poté vypustit. Akci povede Martin Gajdošík z České společnosti pro ochranu netopýrů.

V České republice se v současnosti IBN koná na přibližně 50 místech. Akci zajišťují členové České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON), založené roku 1991, a probíhá vždy na přelomu srpna a září. Průkopníky IBN se stali polští chiropterologové, kteří v letech 1995 a 1996 uspořádali dvě Polské noci pro netopýry. Tato aktivita pak v roce 1997 pokračovala jako Evropská noc pro netopýry (EBN), přičemž její 1. ročník se tehdy uskutečnil v Polsku, Švýcarsku a Velké Británii. Česká republika se připojila již ke 2. ročníku EBN v roce 1998, v Zoo Ostrava probíhá pravidelně od roku 2005.

Evropská noc pro netopýry začala být postupně pořádána i v mnoha neevropských státech a rozšířila se i do tak exotických lokací, jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea či Jižní Amerika. Z Evropské noci se tak roku 2014 stala Mezinárodní noc pro netopýry (IBN). Informace o Mezinárodní noci pro netopýry jsou dostupné i na internetu na stránkách ČESON (www.ceson.org).

Název přednášky: Mezinárodní noc pro netopýry 2019
Přednášející: Martin Gajdošík, Česká společnost pro ochranu netopýrů
Termín: středa 4. září od 18:00 hod.
Místo konání: výukové centrum zoo
Realizaci přednášky finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR.
Vstup na přednášku je zdarma.

Autor:
Vydáno: