Merkur na Šestce

Dá se pod jednou střechou vidět Eiffelova věž, obří rypadlo nebo letadlo Cessna? Ač se to zdá neuvěřitelné, ano. Konkrétně bude vše výše zmíněné a ještě mnohem více vidět na výstavě stavebnice Merkur, která bude od 2. do 25. května probíhat v Obchodním centru Šestka na Praze 6.

Merkur na Šestce

Na návštěvníky vedle až dvoumetrových modelů čeká také Merkur dílna, výstava interaktivních modelů, ukázky robotiky či soutěž o velké stavebnice Merkur. Na své si přijdou i milovníci vláčků. V prostoru, kde se budou konat dílny, bude totiž mimo jiné vystavena i funkční modelová železnice od Merkuru. Navíc budou mezi šikovnými staviteli probíhat soutěže o malé stavebnice od Merkuru.
Více informací k programu k dispozici na www.oc-sestka.cz a www.facebook.cz/ocsestka.

Na výstavě bude také připraven zvláštní program pro školy. Žáci si budou moci reálně vyzkoušet elementární principy fyziky, jako je nakloněná rovina, kladkostroj nebo převody pohybu, seznámí se se základy robotiky… Navíc si v rámci všech zúčastněných škol budou moci zasoutěžit ve stavění z Merkuru. Tu nejlepší pak vybere porota složená z vyhlášených českých stavitelů z Merkuru, majitelů firmy Merkur a dalších na slovo vzatých „hračičků“ i profesionálních stavitelů. „Říkali jsme si, že by vzhledem k poloze Šestky bylo zajímavé, kdyby děti ze škol sestavovaly modely na téma letectví a letadla, ale samozřejmě to není podmínkou. Fantazii se meze nekladou a my už se těšíme, co žáci a studenti vyrobí,“ vysvětluje člen poroty Lukáš Krátký.

Merkur je tradiční česká hračka, jejíž historie sahá až do roku 1920. V podobě, v jaké ji známe dnes, se začala vyrábět o pět let později. Konstruování z této stavebnice baví děti a rozvíjí jejich motorické schopnosti a kreativitu tedy již více než 90 let! Dá se říci, že nebýt této stavebnice, nevynalezl by Otto Wichterle kontaktní čočky. Jeho čočkostroj byl totiž sestaven právě z Merkuru. Ze sešroubovaných dílků byl také sestrojen největší český hlavolam Ježek v kleci. A to, že se dá z Merkuru sestrojit skutečně ledacos, dokládá i stavba Ocelového města, které je se svou vahou 1200 kg největším Merkur modelem na světě.

Zdroj: OC šestka
Autor:
Vydáno: