IYASA křtí, hraje, zpívá a tančí

Již 28. a 29. července se v ústecké zoologické zahradě uskuteční vystoupení hudební a taneční skupiny IYASA ze Zimbabwe, která do Ústí nad Labem zavítá v rámci každoročního světového turné poprvé.

IYASA křtí, hraje, zpívá a tančí

Po oba dva dny se u restaurace Koliba představí zpěváci a tanečníci z umělecké školy v Bulawayo, od 15.00 hodin začne vystoupení plné tanců, rytmů a scén inspirovaných africkou lidovou kulturou. Půjde skutečně o unikátní a ojedinělý kulturní zážitek, který diváky uchvátí svým spádem, provedením a svou bezprostředností.

„Vlastnímu vystoupení bude ve 14.00 hodin předcházet doprovodný program, a to křtiny afrických mláďat, která se v naší zoo v posledních měsících narodila,“ sdělila mluvčí zoo Věra Vrabcová. „V úterý 28. července dostanou jména dvě klisničky zebry Hartmannové, první se narodila 15. listopadu 2014 s pořadovým číslem 99, druhá přišla na svět 6. června 2015 s jubilejním kulatým číslem 100.“ O výběr jmen, jejichž podmínkou je, aby začínalo stejným písmenem jako jméno matky, se členové skupiny IYASA podělí s režisérem Václavem Chaloupkem, autorem známých zvířecích večerníčků. Ten vymýšlel stylové jméno začínající na písmeno „U“, neboť matka 100. mláděte se jmenuje Unita, je jí 18 let a pochází z ústeckého chovu. Členové skupiny IYASA připravili jméno na „G“, neboť druhá klisna se jmenuje Gábinka, narodila se také v Ústí nad Labem a je jí 12 let. Ústecká zoo chová zebry Hartmannové od roku 1975 a za dobu chovu zde přišlo na svět 100 hříbat, což je číslo naprosto unikátní. Křtiny se uskuteční u výběhu těchto kopytníků v horní části zoo, který je od místa koncertu vzdálen cca 200 metrů.

„Druhý den, ve středu 29. července, pokřtí členové skupiny IYASA mládě guerézy pláštíkové. Jedná se o afrického primáta s výrazným černobílým zbarvením. Dlouhé bílé chlupy lemují záda zvířat jako pláštěnka, dlouhý ocas je také zakončen chomáčem bílých chlupů, stejně tak je bílou kresbou lemována i tvář. Takové zbarvení však mají pouze dospělí jedinci, mláďata se rodí sněhobílá, což je možné pozorovat na malém samečkovi, který se narodil 14. června a který čeká na své jméno. I to bude stylové, pochází ze zimbabwského jazyka ndebele,“ pokračuje Věra Vrabcová. Křtiny se budou konat ve 14.00 hodin u pavilonu opic ve střední části zoo.

Vlastní koncerty proběhnou vždy od 15.00 do 17.00 hodin na terase u restaurace Koliba. Kromě nezapomenutelného zážitku si návštěvníci budou moci zakoupit CD skupiny IYASA či různé etnické předměty a šperky přivezené přímo ze Zimbabwe. Pro děti je připravena i africká tvořivá dílnička.

Autor:
Vydáno: