Do ústecké zoo dorazí Mikuláš

V sobotu 5. prosince se v ústecké zoologické zahradě koná tradiční akce Mikuláš v zoo. „Vzhledem k datu bude pravděpodobně nabídka akcí velká, proto věnujeme její přípravě hodně úsilí,“ popisuje Věra Vrabcová, tisková mluvčí zoo. „Program je naplánován na celé odpoledne, jeho hlavní část bude probíhat mezi 14.00 a 17.00 hodinou a bude slavnostně zakončena rozsvícením vánočního stromu před správní budovou zoo.

Do ústecké zoo dorazí Mikuláš

Jedná se o šestimetrový smrk, který nám bezplatně věnovala a. s. Lesní společnost Litoměřice a který byl dodán ze Střediska lesní výroby Velké Březno,“ dodává.

Na samém začátku se bude „nadělovat“ u orangutaní rodinky Ňuňákových. „Od konce září probíhala rekonstrukce jejich vnitřní expozice, která spočívala zejména v instalaci stropních mříží, takže se zvětšil prostor, který orangutani mohou využívat. Došlo také k výměně parkosů, lan a sítí, ale hlavně skla, které bylo hodně poškrábané,“ popisuje vedoucí zoologického úseku Petra Padalíková. „Samozřejmě, že jsme byli limitováni finančními prostředky, takže jsme rádi, že jsme orangutanům alespoň trochu zlepšili jejich prostředí k životu,“ doplňuje Věra Vrabcová. „Samozřejmě, že bychom jim nejraději poskytli nový velký pavilon s travnatým výběhem a spoustou přírodních prvků, ale to se pohybujeme ve zcela jiných relacích,“ dodává. Podařilo se změnit i vzhled návštěvnické haly, více dřeva, podlaha evokující přírodní prostředí, police doplněné o umělecké artefakty, polepy oken a dveří s indonéskými motivy. Slavnostní otvírání se uskuteční ve 13.00 hodin, jako host se zúčastní bývalý chovatel Marek Ždánský, „gorilí táta“ z pražské zoo.

Program mezi 14.00 a 17.00 hodinou bude opravdu pestrý. „V pavilonu šelem se uskuteční pohádka divadla Krabice Teplice, která svým názvem Vánoce v Himálajích navozuje adventní atmosféru. Děti si zde po skončení mohou v tvořivé dílničce vytvořit různé ozdobičky nebo využít nabídky oblíbeného malování na obličej. Ve vedlejším pavilonu exotária budou dokonce dvě trojice Mikuláše, anděla a čerta nadělovat dětem balíčky se sladkostmi. Děti je budou dostávat za kupón, který obdrží v pokladně, ale samozřejmě je podmínkou písnička, básnička či říkanka,“ informuje o programu vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová. „Ve stejnou dobu, tedy v průběhu zmíněných tří hodin, je připravena čertovská stezka, na které děti mohou s čerty hrát karty či vrhat kostky, nosit Káču do pekla, házet pařátem do kotlíku nebo hledat dukáty,“ doplňuje kolegyně Nikola Roštejnská.

U vánočního stromu si mohou děti zpříjemnit čekání na jeho slavnostní rozsvícení a pod dozorem anděla napsat své přání Ježíškovi. Strom se rozzáří přesně v 17.00 hodin.

Autor:
Vydáno: