Děti se rozloučí s medvědy Kubou a Tobym

Kuba a Toby patřili dva roky a devět měsíců k nejoblíbenějším obyvatelům brněnské zoologické zahrady a v příštím týdnu odjíždí, jako většina odrostlých mláďat, do nového domova. V sobotu 15. listopadu dopoledne proběhne poslední komentované krmení, kterého se mohou aktivně zúčastnit děti, které projeví znalosti ze života medvědů.

Komentované krmení kamčatských medvědů je vždy atraktivní, ale tentokrát do něho zapojíme i malé návštěvníky. Děti, které správně odpoví na jednoduché otázky, budou moci medvědy samy nakrmit. „Pokud má zahrada takový nadějný pár, jako je Jelizar a Kamčatka, je vždy hrdá na každý odchov. Při tomto prvním brněnském odchovu jsme zvažovali možnost nechat po porodu samici s medvíďaty ve společném výběhu se samcem. Nakonec, z obavy o bezpečí mláďat, byl velký výběh rozdělen na dvě části. Podobně riskantní by bylo spojení s Jelizarem teď, kdy už jsou oba mladí samci v období dospívání, a proto jsme pro ně intenzivně hledali nový domov.“, říká ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Za uplynulé dva roky, a to zejména vzhledem k náročnosti chovu medvědů, opadl zájem ze strany několika zoologických zahrad. V srpnu tohoto roku projevila o medvědy zájem soukromá zahrada „Dvanáct měsíců“, která leží v Kyjevské oblasti a Kuba a Toby vyrazí v příštím týdnu na 1200 km dlouhou cestu do nového domova. Jelizar s Kamčatkou již měsíc obývají společně výběh na Beringii a jsou v rámci střední Evropy jedním ze dvou chovných párů. Za posledních pět let se kromě Kuby a Tobyho narodili dva samci v Zoo Hamburk.

Sobotní komentované krmení začíná v 10:30.

Zdroj: ZOO Brno
Autor:
Vydáno: