Den pro supy v zoo

Pro malé i velké návštěvníky bude připraven speciální program, který zájemcům přiblíží tyto majestátní mrchožrouty. Dozví se např., jaký význam mají tito ptáci v přírodě, jak pomáhá Zoo Ostrava jejich ochraně, ale třeba také které druhy supů mohl spatřit Vinnetou. Děti se budou moci na chvilku supem i stát. A chybět nebude ani komentované krmení supů.

Den pro supy v zoo

V současné době čelí supi ohrožení po celém světě, resp. ve všech oblastech jejich přirozeného výskytu, tj. v Evropě, Asii i Africe. Tato skupina ptáků má v přírodě nezastupitelný význam. Coby mrchožrouti se zásadně podílejí na udržování „čisté“ přírody bez těl uhynulých zvířat, která mohou být zdrojem nákazy a choroboplodných zárodků. Dříve relativně běžní ptáci jsou dnes téměř na pokraji vyhubení.

Supi v Evropě

Mrchožraví živočichové se mezi lidmi bohužel netěší velké oblibě. Kromě požírání těl uhynulých zvířat se lidem často nelíbí ani jejich vzhled. Lidé věřili, že supi dokáží ulovit např. jehňata nebo dokonce malé děti. V důsledku ilegálního zabíjení nebo kladení otrávených návnad tak byli na mnohých místech vyhubeni. Díky přísné ochraně a záchranným projektům se supi v evropské přírodě opět vyskytují. V současnosti však musejí čelit novému nebezpečí – diclofenacu. Diclofenac je nesteroidní veterinární prostředek používaný k léčbě nejrůznějších zánětů u dobytka. Právě kadavery dobytka a dalších domácích zvířat jsou v Evropě primárním zdrojem obživy supů. Pokud bylo uhynulé zvíře krátce před smrtí léčeno diclofenacem, je léčivo v tkáních stále přítomno a představuje pro mrchožrouty vážnou hrozbu. Diclofenac je pro ně vysoce toxický. Způsobuje hromadění odpadní kyseliny močové v těle a selhání ledvin. Do dvou dnů pak ptáci umírají.

Supi v Asii

Paradoxem je, že nebezpečí diclofenacu není neznámé. Před 20 lety se na území indického subkontinentu vyskytovaly desítky miliónů supů. Od poloviny 90. let nastal v oblasti jižní Asie (Indie, Bangladéš, Nepál a Pákistán) dramatický pokles supích populací. Zde se postupně podařilo používání diclofenacu zakázat. Nahradil ho alternativní lék se stejnými účinky meloxicam, který je ovšem pro supy netoxický. I tak ale není situace příznivá – všechny tři endemické druhy rodu Gyps, tedy sup bengálský (Gyps bengalensis), sup indický (Gyps indicus), a sup tenkozobý (Gyps tenuirostris) je nyní klasifikován podle IUCN jako kriticky ohrožený.

Supi v Africe

Ani supi na africkém kontinentě se nevyhnuli pronásledování. Šest z jedenácti afrických druhů supů byly v minulém roce IUCN nově klasifikovány jako kriticky ohrožené. Jako hlavní příčina mizení supů v Africe je nekontrolovatelné používání otrávených návnad pro slony při ilegálním obchodování se slonovinou, pro různé predátory, ale také pro samotné supy. Mnoho supů je zabito i pro využívání jejich těl v lidové medicíně.

Sobota v zoo

Sobotní program v zoo návštěvníkům představí problematiku celosvětového ohrožení supů, ale také zapojení ostravské zoo do záchranných projektů na pomoc některým druhům. Pro děti budou od 11 do 16 hodin u expozice Na statku připraveny supí aktivity a kvízy. Kdo bude chtít, může se na chvilku stát supem. Ve 13 hod. proběhne mimořádné komentované krmení supů bělohlavých. Věříme, že bližší představení těchto dravců pomůže změnit pohled lidí na tyto majestátní ptáky a případně zvýší zájem o problematiku ohrožení, kterému musejí supi čelit.

Foto Pavel Vlček a archiv Zoo Ostrava.

Autor:
Vydáno: