Den pro supy

Pro malé i velké návštěvníky bude připraven speciální program, který zájemcům přiblíží tyto majestátní mrchožrouty. Dozví se např., jaký význam mají tito ptáci v přírodě, jak pomáhá Zoo Ostrava při jejich ochraně, ale třeba také které druhy supů mohl spatřit Vinnetou. Děti se budou moci na chvilku supem i stát. Proběhne i speciální komentované krmení supů.

Den pro supy

V současné době čelí supi ohrožení po celém světě, resp. ve všech oblastech jejich přirozeného výskytu, tj. v Evropě, Asii i Africe. Tato skupina ptáků má v přírodě nezastupitelný význam. Coby mrchožrouti se zásadně podílejí na udržování „čisté“ přírody bez těl uhynulých zvířat, která mohou být zdrojem nákazy a choroboplodných zárodků. Dříve relativně běžní ptáci jsou dnes téměř na pokraji vyhubení.

V Evropě se vyskytují čtyři druhy supů – sup bělohlavý (Gyps fulvus), sup hnědý (Aegypius monachus), sup mrchožravý (Neophron percnopterus) a orlosup bradatý (Gypaetus barbatus). Jejich populace nejsou nijak velké. Čítají okolo několika set až několik tisíc párů. Nejpočetnějším evropským supem je sup bělohlavý, jehož počty jsou odhadovány na 20 000 párů, nejvzácnějším pak orlosup bradatý, jehož počty nepřesahují 1 000 párů. V minulosti byli tito majestátní dravci člověkem intenzivně pronásledováni. Lidé bohužel věřili, že supi dokáží ulovit např. jehňata nebo dokonce malé děti. V důsledku ilegálního zabíjení nebo kladení otrávených návnad tak byli na mnohých místech vyhubeni.

Díky přísné ochraně a tzv. repatriačním projektům se daří supy na původní místa postupně navracet. Velký podíl na tom mají i ochranáři ze zoologických zahrad, které jsou do záchranných projektů zapojeny a bezplatně poskytují odchované ptáky pro vypuštění do volné přírody. Tak je naplňován jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti. Jedná se o konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Také Zoo Ostrava, která chová všechny čtyři evropské supy, je do těchto projektů zapojena. Majestátní dravce ve volné přírodě (oblast Grands Causses v jižním Centrálním masivu ve Francii) zachycuje video.

Avšak supi v Evropě zdaleka nemají vyhráno! V současnosti musejí čelit novému nebezpečí – diclofenacu. Diclofenac je nesteroidní veterinární prostředek používaný k léčbě nejrůznějších zánětů u dobytka. Právě kadavery dobytka a dalších domácích zvířat jsou v Evropě primárním zdrojem obživy supů. Pokud bylo uhynulé zvíře krátce před smrtí léčeno diclofenacem, je léčivo v tkáních stále přítomno a představuje pro mrchožrouty vážnou hrozbu. Diclofenac je pro ně vysoce toxický. Způsobuje hromadění odpadní kyseliny močové v těle a selhání ledvin. Do dvou dnů pak ptáci umírají.

Během sobotního programu v ostravské zoo se návštěvníci budou moci seznámit s problematikou celosvětového ohrožení supů, ale také jak je ostravská zoo zapojena do záchranných projektů na pomoc některým druhům. Pro děti budou od 11 do 16 hodin u expozice Na statku připraveny supí aktivity a kvízy (v případě nepříznivého počasí ve výukovém centru zoo). Kdo bude chtít, může si vyzkoušet, jaké je to být supem. V 11 hod. proběhne mimořádné komentované krmení supů bělohlavých. Věříme, že bližší představení těchto dravců pomůže změnit pohled lidí na tyto majestátní ptáky a případně zvýší zájem o problematiku ohrožení, kterému musejí supi čelit.

Autor:
Vydáno: