Den pro slony v Zoo Ostrava

Připomeneme si pět let od narození sloní samičky Rashmi – prvního odchovaného slůněte v rámci českých a slovenských zoologických zahrad, problematiku ohrožení slonů a rovněž sbírku na podporu výzkumu sloních nemocí.

Den pro slony v Zoo Ostrava

V posledních letech se pro slony indické stalo hrozbou i virové onemocnění způsobené tzv. sloním herpes virem. Tímto onemocněním jsou ohroženi zejména slůňata a mladí sloni do věku sedmi let. Pro slony chované v lidské péči je toto onemocnění smrtelné. Zatím se nepodařilo najít látku, jež by nemoc zastavila. Nejvíce jsou ohrožena slůňata, kterým se nedostalo mateřského mléka, což byl případ i nejmladšího člena ostravské sloní skupiny – samičky Sumitry. Nemoc se ale nevyhýbá i kojeným slůňatům. Více informací o sloním herpes viru a možném riziku pro slonici Rashmi se dozvíte v rozhovoru s profesorem Thomasem Hildebrandtem z Leibnizova institutu pro výzkum zvířat v Berlíně (Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research Berlin, IZW) – renomovaného výzkumného pracoviště, kam míří finanční prostředky ze sbírky vyhlášené ostravskou zoologickou zahradou v dubnu 2014.

Den pro slony se uskuteční v sobotu 16. dubna od 13 hodin v pavilonu slonů. V rámci něj si připomeneme pět let života sloní samičky Rashmi, která se v ostravské zoo narodila 12. dubna 2011, dozvíte se, jaká je aktuální částka na sbírkovém kontě a následovat bude komentované krmení slonů.

Sloni indičtí původně obývali oblasti o rozloze 9 mil. km2 (od Iráku k Číně a na jih po Cejlon). Přeměnou jejich přirozeného prostředí hlavně na zemědělskou půdu došlo k prudkému poklesu počtu zvířat i rostlin. Dnes obývají sloni indičtí  pouze 5 % původní plochy! Žijí na velice fragmentovaném území o rozloze méně než 0,5 mil. km2. Velikost volně žijící populace je odhadována na asi 40 000 jedinců. V Červeném seznamu jsou vedeni jako „ohrožení“ (Endangered).

Foto Pavel Vlček

Autor:
Vydáno: