Den pro binturongy v zoo

Sobota 20. května bude v ostravské zoo věnována binturongům. Pro děti i dospělé bude připraven tematický doprovodný program, který návštěvníkům přiblíží život těchto největších zástupců cibetkovitých šelem, které patří ve volné přírodě k ohroženým druhům. Jedním z důvodů jejich ohrožení je nelegální lov, ale například i pěstování palmy olejné.

Den pro binturongy v zoo

Mezi 11. a 16. hodinou se v okolí výukového centra (v případě nepříznivého počasí uvnitř) mohou zájemci těšit na nejrůznější aktivity, hádání a kvízy. Ve 14:30 hod. proběhne v pavilonu indických zvířat komentované setkání u binturongů. Jejich ošetřovatel představí tento zajímavý a v přírodě ohrožený druh a samozřejmě i naši ostravskou rodinu binturongů, kde v současné době odrůstá vůbec první mládě binturonga, které se v Ostravě daří odchovávat. Narodilo se loni na konci roku a zatím se má čile k světu.

Binturong (Arctictis binturong) žije v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii, na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Dobře šplhá po stromech. Při pohybu ve větvích si pomáhá dlouhým chápavým ocasem (mláďata jsou schopna se za něj i zavěsit). Je aktivní převážně v noci, den tráví zpravidla spánkem v korunách stromů. I když patří mezi šelmy, je binturong spíše všežravý. Je veden v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) jako zranitelný druh (Vulnerable). Za posledních 30 let klesla jeho populace o 30 %! Příčinou poklesu je ničení přírodního prostředí, jako je těžba surovin a přeměna na zemědělskou plochu pro pěstování zemědělských plodin, např. palmy olejné. Je také nelegálně loven pro penisovou kůstku, která je využívána v tradiční čínské medicíně. Je dokonce chytán jako domácí mazlíček.

Autor:
Vydáno: