Den plný chutí

Sobota 22. srpna bude v ústecké zoo patřit netradičním zážitkům především pro chuťové buňky. Akce Den plný chutí navazuje na Mezinárodní den orangutanů (19. srpna), který upozorňuje na nebezpečí postihující tyto lidoopy v jejich domovině.

Den plný chutí

Jedná se především o plantáže palmy olejné, díky kterým přichází o své přirozené prostředí a zdroje potravy. Palmový olej je přísadou, která se využívá v potravinách a kosmetice po celém světě. „O problematice palmového oleje a jeho produkce se snažíme veřejnost informovat průběžně již řadu let. V minulosti proběhlo několik kampaní na toto téma, školy mají možnost využít výukový program věnující se zmíněné surovině a areál zoo je vybaven řadou edukačních tabulí s tímto tématem. Den plný chutí by tuto problematiku měl připomenout odlehčenou formou a ukázat návštěvníkům další možné alternativy produktů. Jelikož produkce palmového oleje neohrožuje pouze orangutany, ale i mnoho dalších druhů, je letošní akce pojata šířeji a zaměřuje se na další plodiny z různých koutů světa, “ uvádí tiskový mluvčí Matěj Kynšt.

Součástí programu bude ukázka a prodej zajímavých regionálních výrobků i exotických chuťovek. „Příchozí zde v sobotu naleznou řadu místních produktů, které dobře znají. Účast přislíbila kavárna Kukang, která získala své jméno po ochranářském projektu na záchranu outloňů váhavých. Část výtěžku z prodeje putuje právě na záchranu těchto ohrožených primátů. Nebudou chybět ani místní pěstitelé - Ovocnářství Ploskovice či Svobodný statek na soutoku. Své netradiční druhy piv představí Ústecká Pivotéka. Přijede i rodinné pekařství Family Bakery se sladkou tečkou,“ doplňuje pracovnice útvaru kontaktu s veřejností Markéta Čavojcová.

Ve stejný den proběhne akce S vysloužilci do zoo, kterou pořádá společnost Elektrowin. Za každý odevzdaný spotřebič bude věnována dětská vstupenka do zoologické zahrady. Pro nejmenší je také připravena řada aktivit a soutěží. „Cílem akce je zábavným a neotřelým způsobem přiblížit návštěvníkům, jaký mají naše oblíbené pochutiny původ a co stojí za jejich konzumací a přepravou až na náš stůl. Jsme velmi rádi, že se podařilo navázat spolupráci se zajímavými subjekty z Ústeckého kraje. Vyjma různých stánků bude připraven nový enrichment pro orangutany v podobě kmene stromu s otvory na schovávání potravy, který jim obohatí umělé životní prostředí a pomůže jim s vyplněním volného času. Celou akci zakončí koncert ústecké legendy karibských rytmů Uraggan Andrew & Reggae Orthodox,“ uzavírá Matěj Kynšt.

Autor:
Vydáno: