Den hmyzu a jiné havěti

Návštěvníci se budou moci seznámit s fascinující říší hmyzu, ale i dalších živočichů, a zapojit se do různých aktivit věnovaných tomuto tématu. „Bezobratlí živočichové tvoří více než 95% všech živočišných druhů na naší planetě, vyskytují se ve všech ekosystémech i podnebných pásmech. Tito tvorové, přestože jsou často natolik drobní, že si jich v běžném životě ani nevšimneme, jsou však základní podmínkou života v podobě, ve které ho známe,“ přibližuje Matěj Kynšt.

Den hmyzu a jiné havěti

Pro návštěvníky je v 1. patře pavilonu exotária připravena ukázka exotického hmyzu jako jsou např. zákeřnice, švábi, mnohonožky a různé druhy brouků. Nebude chybět ani ukázka krmného hmyzu, který je důležitou složkou potravy našich chovanců, jako jsou drápkaté opičky, žabky, drobné šelmy – surikaty, nosáli apod. K pestrosti akce přispějí také včelaři, kteří představí svoji práci, pomůcky nutné pro tuto činnost, užitečnost včel a jejich zajímavý život. Stejným způsobem bude prezentován i chov kalifornských žížal,“ doplňuje Matěj Kynšt.

Při této příležitosti je v zoo nově instalován tzv. hmyzí hotel, který je umístěn poblíž ptačí voliéry u pavilonu exotária. „Hmyz je důležitou součástí ekosystému, takže je potřeba jej chránit. Jedním ze způsobů, jak těmto živočichům jednoduchou cestou pomoci, je stavba vhodných příbytků. Hmyzí domeček zvládne vyrobit každý, tvůrčím nápadům a fantazii se meze nekladou,“ vysvětluje Nikola Roštejnská. „Během akce bude probíhat workshop, kde se přihlížející nejen dozvědí řadu zajímavostí, ale budou si moci takový jednoduchý domeček zkusit vytvořit. Stavebním materiálem jsou stébla rákosu, nalámané klacíky, šišky či provrtaný špalíček dřeva. Jeho obyvateli se mohou stát zlatoočky, slunéčka sedmitečná, škvoři, vosíci nebo včely samotářky,“ dodává Nikola Roštejnská.

Akce bude probíhat ve střední části zoo v okolí pavilonu exotária, a to mezi 13.00 a 16.00 hodinou. „Nebude chybět ani tvořivá dílnička pro nejmenší, kteří si svůj výrobek budou moci odnést domů. Stejně tak se mohou zapojit do různých aktivit, které budou zajímavou interaktivní formou představovat život hmyzu. Je připraven i soutěžní Kvíz Ferdy Mravence – sedm otázek věnovaných oblíbené kreslené postavičce a jeho kamarádům. Každý soutěžící bude na místě odměněn a navíc se zařadí i do slosování o hmyzího živočicha v nadživotní velikosti vytvořeného 3D tiskárnou,“ připojuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Akce je součástí Dnů evropského dědictví a je podpořena statutárním městem Ústí nad Labem.

Autor:
Vydáno: