Den architektury

Festival Den architektury, který se uskuteční od 1. do 7. října, již desátým rokem láká k objevovaní architektury v nejrůznějších souvislostech. Děti jsou samozřejmě vítány na všech akcích Dne architektury, speciálně pro ně je však na první říjnový víkend připravena celá řada nejrůznějších workshopů hned v několika městech. V Praze si děti mohou ve Veletržním paláci vyzkoušet práci s dlouhými latěmi. Workshop s názvem Z linie do prostoru – od objektu k architektuře připravil ateliér Skupina a je inspirovaný dílem Stanislava Kolíbala. Dále mohou rodiče s dětmi zamířit do Centra DOX na výtvarnou dílnu o přeměně zchátralé továrny Pohádka o továrně nebo zkoumat rozmanitost (nejen) v architektuře na workshopu s lákajícím názvem Stav se. K objevování tajů mlýnů Václava Sovy láká Museum Kampa. V KC Vozovna mohou děti poznat kolektivní bydlení s originální výtvarnicí tvořící pod jménem kosmo_nauty.

Den architektury

V Brně na workshopu s názvem Minimum se děti dozvědí více o bydlení v různých dobách a koutech světa. V Olomouci a Českém Krumlově připravují dobrodružné bojovky o architektuře a v Mostě se uskuteční výtvarný workshop Děti budí město. V humpolecké 8smičce se uskuteční Sobotní rodinná dílna aneb K čemu jsou architekti, Galerie moderního umění v Hradci Králové se budou celý víkend stavět domy v domě a vlastní dům snů inspirovaný knihou D.O.M.E.K. si děti vyrobí v České Kamenici. Co mi přinášejí čtyři řeky protékající Plzní? objasní workshop s “Architekty ve škole“. Více o programu pro děti je k dispozici na www.denarchitektury.cz/program/?action=search_events&category=workshop.

Cílem desátého ročníku festivalu Den architektury se stanou moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti. Pestrý program, který nabízí přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. V programu lze vybírat ze zdarma přístupných architektonických procházek i cyklovyjížděk a exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo workshopy. Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Autor:
Vydáno: