Den architektury

Od Krušných hor po Karvinou, od Náchoda po Vimperk, od Prahy, přes Brno, Ostravu až do Bratislavy - mezi 28. zářím a 4. říjnem zamíří Den Architektury do téměř devadesáti měst po celé České republice a také na Slovensko. V průběhu týdne představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje – od moderních, odbornými cenami ověnčených budov přes historické skvosty až po mnohdy opomíjené, ale o to zajímavější, stavby.

Den architektury

Celým letošním programem se jako hlavní linie vine téma „Architektura společně“. Festival připomíná letošní výročí republiky a jeho cílem je v celé šíři postihnout, jak se za posledních 100 let československá architektura vyvíjela. Návštěvníci se tak budou moci například podrobně prozkoumat Obecní dům, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa, projít se po prvorepublikové Olomouci, nebo navštívit jihlavský Legiodům postavený v Národním stylu. Budou moci ocenit meziválečnou architekturu Liberce, poznají blíže Městské divadlo v Mostě, které se pohybuje na pomezí brutalismu a strukturalismu a patří mezi nejunikátnější kulturní stavby 2. poloviny 20. století u nás, projdou se po karlovarské Vřídelní kolonádě z roku 1975 a dozví se více o unikátním brněnském sídlišti Lesná. Cestu z minulosti do současnosti pak zakončíme třeba v unikátním archeologickém muzeu Archeopark Pavlov, jenž je nositelem Ceny za Architekturu 2017, v moderní multifunkční sportovní hale v Dolních Břežanech či v českém EXPO pavilonu ve Vizovicích, který nás přenese do světa modulární architektury.

Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2018 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! k dispozici na   www.denarchitektury.cz.

Součástí DNE ARCHITEKTURY je mezinárodní filmový festival FILM A ARCHITEKTURA, který se nově rozrostl do dvaceti měst. Hlavní osu programu budou tvořit celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu, tvorbu měst a design. Festival stejně jako v loňském roce otevře slavnostní festivalový warm-up. 20. září v kině Světozor nabídne projekci fascinujícího životopisného snímku Eames: The Architect and The Painter. Závěr festivalu v Praze bude 4. října opět v kině Světozor patřit přednášce významného německého architekta, profesora Hanse Kollhoffa, který vytvořil tvář sjednoceného Berlína.

PRAHA

V hlavním městě je připraven opravdu pestrý program, který zahrnuje přes sedm desítek akcí. Kubismu a jeho derivátům se bude věnovat procházka po Praze, která nás provede po tom nejlepším a nejzásadnějším, co se v architektuře tohoto stylu událo. Své dveře otevře Hotel International, který je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře.  Vinohrady nabídnou prohlídku budovy Sokola, která je příkladem jedné z nejčistších pražských funkcionalistických staveb přelomu 30. a 40. let minulého století, Domu zemědělské osvěty od Josefa Gočára, Laichterova domu od Jana Kotěra či bývalou Šretrovu restauraci v Riegrových sadech s vyhlídkovými terasami.

Prahu čeká i několik netradičních akcí. Jednou z nich je běh za architekturou, v rámci něhož zavedou zkušené architektky a běžkyně účastníky do prvorepublikové funkcionalistické vilové kolonie Baba nebo do známých zahradních a vilových čtvrtí Hanspaulka a Ořechovka. Další z akcí je plavba parníkem po Vltavě, která se v letošním roce zaměří na pražské veslaře.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Pestrý program Dne Architektury nabídne Středočeský kraj hned v 15 městech. V Berouně se vydáme po stavbách první republiky se spolkem Beroun Sobě. V Benešově budou také připomenuty prvorepublikové stavby, čeká nás například prohlídka Karlova a Klášterky. V rámci projektu Hurá dovnitř! se otevřou veřejnosti stavby s poutavým výkladem architektů a historiků. V Benešově to bude secesní muzeum od Marcela Dusila. V Dolních Břežanech prozkoumáme sportovní halu a v Libčicích nad Vltavou zase Kotelnu a Uhelný mlýn přímo s autorem projektu. Ve Strančicích se podíváme do experimentální administrativně-provozní budovy postavené jako betonový odlitek.

JIŽNÍ MORAVA

Bohatý program Dne Architektury připravuje i Jihomoravský kraj. V Brně se lidé mohou těšit například na prohlídku tří nej (nejstarší, nejmladší a největší) vil jednoho z nejvýznamnějších brněnských meziválečných architektů, Ernsta Wiesnera. V Hodoníně se bude putovat s historikem umění po prvorepublikové architektuře. Ve Znojmě se veřejnosti otevře nejstarší továrna ve střední Evropě, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout unikátní interiéry a výrobní procesy továrny na keramiku z roku 1878. Muzeum Archeopark v Pavlově, které se skrývá čtyři metry pod povrchem na území archeologického naleziště z období mladého paleolitu, připravilo poutavou prohlídku s autory stavby.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Může se zdát, že pro Porubu tak typická architektura socialistického realismu je jen jedinou historickou vrstvou, kterou tato část Ostravy obsahuje. Poutavá procházka s názvem Od vesnice k městu odkryje i vrstvy další. Prohlídka plynojemu, dnes již známého jako multifunkční aula Gong od architekta Josefa Pleskota, představí centrum vzdělávání a kultury netradičním způsobem. V Ostravě se vydají například i po stopách architektonických soutěží.

Jak se proměnila místní krajina vlivem těžby černého uhlí? To se dozvědí návštěvníci Dne Architektury v Karviné. Zajímavý audiovizuální program bude k vidění ve Frýdku-Místku, kde bývalá budova Moravia banky od architekta Bohumila Hübschmanna z roku 1928 ožije pod vedením městského architekta. Procházka s krajinářským architektem připomene jedinečné a rozsáhlé krajinářské dílo Šebelův park v Kunčicích pod Ondřejníkem. Nový Jičín nabídne unikátní příležitost prohlédnout si naráz všechny novorenesanční Hückelovy vily s průvodcem a před rekonstrukcí.

SEVERNÍ ČECHY

Přímo v Liberci se zaměříme na meziválečnou architekturu. Jak rozumět městu se dozvíme na moderované debatě s procházkou v České Lípě. Městský park oživí podzimní land artová dílna, která nabídne workshopy, procházky i doprovodný program. V rámci Dne Architektury se v Lomnici nad Popelkou otevřou i jinak nepřístupné památky jako spořitelna, Tylovo divadlo, Městské kino, zvonice, márnice a kaple na hřbitově.

S architekty se vydáme po stopách meziválečné výstavby bytových domů v Ústí nad Labem. Stejné téma nese i připravovaná výstava fotografií. Konat se bude i přednáška o ústeckém architektovi Franzi Josefu Arnoldovi, tvůrci nejen meziválečných komunálních bytových domů. Přes 20 akcí chystá Děčín. Objevovat budeme historii a současnost Tyršova mostu - nejstaršího děčínského mostu přes Labe. Na proměny děčínské infrastruktury v průběhu historie a její srovnání s příklady ze zahraničí se podíváme se studenty architektury.

V Mostě se bude konat netradiční prohlídka Městského divadla s historikem umění a diskuze s architekty na téma Znovuzrozené město. Jak dokázala architektura reflektovat ducha doby před 100 lety a nyní? To se dozvíte na procházce 100 let do minulosti s architekty v Lounech. Pěškobusem napříč minulým stoletím se vydají s architekty po významných stavbách v Žatci.

JIŽNÍ ČECHY

České Budějovice plánují procházku po uměleckých dílech ve veřejném prostoru se šéfredaktorem časopisu ERA21. Za současnou architekturou na okraji města Český Krumlov se zájemci vydají se studentem architektury, který připomene, že architektura města není tvořena jen jeho centrem. V době první republiky se v Táboře postavilo několik zajímavých staveb, po kterých vás architekti provedou. Město nabídne i besedu s historiky na téma Výkladní skříň úspěchů mladé republiky. Zámeckým areálem Vimperk provede kastelán, který se zaměří na úpravy a přestavby objektu během 20. století.  Ve Volyni a okolí se vydají po stopách architekta Josefa Zítka, tvůrce Národního divadla. Ve Veselí nad Lužnicí v rámci Dne Architektury znovu ožije renesanční radnice hudebním festivalem a otevřením galerie moderní architektury.

Kompletní program všech krajů a měst naleznete na www.denarchitektury.cz.

Autor:
Vydáno: