Co nevíte o dančí říji?

Mimořádnou příležitost zažít krmení spárkaté zvěře, konkrétně daňků skvrnitých budou mít návštěvníci ZOO Tábor v sobotu 26. října od 14 hodin. Pracovníci zahrady při této naprosto ojedinělé akci poskytnou zájemcům i odborný výklad o tomto druhu zvěře s tím, že se zaměří na aktuální říji. Tedy na jedinečné období roku, kdy se samci snaží zastrašit své soky a upoutat pozornost samic, aby se mohli pářit.

Co nevíte o dančí říji?

Daňci se během říje ozývají takzvaným rocháním, což je chraptivý zvuk vznikající vtahování vzduchu do hrtanu. Tyto zvláštní zvukové projevy jsou pak slyšet na kilometry daleko,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka. V přírodě žijí daňci zpravidla v listnatých lesích a v křovinách. Potkat samce v říji uprostřed lesa není běžné, ale v zoologické zahradě to můžete zažít z bezprostřední blízkosti zpoza pevného oplocení. „Ten zážitek určitě stojí za to,“ podotýká mluvčí zahrady. Po spáření jsou daněly, jak se samicím daňků říká, březí osm měsíců a jediné mládě (zcela výjimečně dvě) přivádějí na svět počátkem léta.

A právě daňci patří k těm zvířatům, která si nejvíce pochutnají na kaštanech a žaludech. „Stále proto platí akce, že za plnou tašku těchto lesních plodů získají děti dětskou vstupenku zdarma. Žaludy a kaštany však musí být zvlášť a nesmí být vlhké či dokonce plesnivé,“ doplňuje mluvčí Sušanka.

Zdroj: ZOO Tábor
Autor:
Vydáno: