Česká divadelní fotografie

Výstava Česká divadelní fotografie se chýlí ke konci, o víkendu láká na bohatý doprovodný program pro děti, seniory i fotografy. Jen do 24. června je možné navštívit v Obecním domě unikátní výstavu Česká divadelní fotografie 1859–2017, která nabízí příběh historie českého divadla od poloviny 19. století až po současnost pohledem objektivu fotografického aparátu.

Česká divadelní fotografie

O víkendu 16. a 17. června návštěvu výstavy zpestří workshopy pro děti i seniory. Rodiče s dětmi si v sobotu po prohlídce výstavy mohou zajít do nedalekého Edukačního centra Galerie hlavního města Prahy, kde na ně budou čekat kostýmy a rekvizity a kde se mohou nechat zvěčnit jako divadelní hvězdy. V neděli slavíme Den otců a děti si z výstavy mohou odnést originální dárek vyrobený na principu starodávné camery obscury. Na nedělní workshop je nutná rezervace předem. Pro seniory je pak na nedělní večer připraven workshop s názvem Emoce a pohyb ve fotografii. Profesionální i amatérští fotografové a fotografky mohou využít nabídky workshopu taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým. Více informací a případné registrace na www.divadelnifotografie.cz/doprovodny-program.

Výstava Česká divadelní fotografie 1859–2017 nabízí historické i novodobé portréty hereckých hvězd, stejně jako fotografie z inscenací renomovaných velkých i studiových scén napříč republikou. Expozice nabídne rovněž fascinující exkurze do zákulisí i neotřelé pohledy na architekturu divadelních budov. Mezi autory snímků najdeme legendy jako František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola, Jaroslav Krejčí, Jaroslav Prokop, Viktor Kronbauer nebo Bohdan Holomíček. To vše je k vidění v originální instalaci ve formě obřího historického fotoaparátu. Aktuální tvorbě na poli divadelní fotografie je věnována samostatná část, která představuje výsledky fotografické soutěže Přehlídka divadelní fotografie. U příležitosti výstavy vyšla i  stejnojmenná kniha.

Výstavní prostory jsou přístupné denně od 10.00 do 19.00 hod, ve dnech konání koncertů Pražského jara až do 20.00 hod. Více informací na www.divadelnifotografie.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/divadelnifotografie. Výstavu, která je součástí oslav 100. výročí založení Československa, pořádá Institut umění – Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Národním muzeem. Kurátory jsou Anna Hejmová a Vojtěch Poláček.

Česká divadelní fotografie 1859–2017
Kurátoři: Anna Hejmová, Vojtěch Poláček
Odborná spolupráce: Martin Bernátek, Hanuš Jordan, Martina Novozámská, Denisa Šťastná
Architektonické řešení: Marcela Steinbachová, Vít Holý, Skupina
Realizace: INTERIA Znojmo s.r.o.

Přehlídka divadelní fotografie
Koordinace: Denisa Šťastná
Odborná spolupráce: Josef Ptáček
Architektonické řešení a realizace: Lenka Bednářová, FORM-A
Spolupráce: Divadelný ústav Bratislava

Výstavu připravil IDU ve spolupráci s Národním muzeem pod záštitou ministra kultury Ilji Šmída a primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové. Výstava byla zařazena mezi oficiální aktivity připomínek a oslav významných výročí roku 2018.

Vydáno: