Brněnská hvězdárna

Hvězdárna a planetárium v Brně na Kraví hoře je centrem pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Nevyhýbá se ani geologii, chemii, fyzice, matematice, geografii a mnoha dalším. To vše ve srozumitelné a zábavné podobě.

Brněnská hvězdárna

Brněnská hvězdárna byla otevřena v roce 1954 a od té doby prošla mnoha proměnami. Naposledy bylo v polovině roku 2013 původní planetárium nahrazeno digitálním projekčním systémem společnosti RSA Cosmos, který doplňuje projektor Chronos II.

A co zde najdete?

Digitárium – to dokáže na 17 metrech projekční plochy spolu se sérií speciálních projektorů a počítačů vykouzlit věrný model vesmíru. Kromě astronomických pořadů se zde na plátně můžete setkat s tím, co se děje pod vodní hladinou, uvnitř lidského těla, podívat se do blízké budoucnosti nebo minulosti, mikrosvěta apod.

Exploratorium – zde se můžete v rámci expozice Příběh Sluneční soustavy seznámit s pohledem na nejbližší okolí naší planety. Setkáte se zde také s interaktivními exponáty, velkoplošnou ilustrací, vzorky meteoritů a zkamenělin.

Astronomická pozorovatelna – pomocí moderních astronomických dalekohledů  zde můžete spatřit sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovi bouře, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie vzdálené milióny světelných let.

Malé planetárium – na klenbě o průměru 8 metrů se zde vykouzlí iluze hvězdné oblohy s několika planetami a Měsícem.

Pozorovací terasa -  tady se nabízí pohled na denní i noční Brno. Ale můžete zde pouhýma očima nebo pomocí přenosných dalekohledů pozorovat Slunce, Měsíc, planety Sluneční soustavy a nejnápadnější souhvězdí.   

A co je novinkou od března 2015 ?

Je to jedno z nejlepších představení pro digitální planetária na světě: Temný vesmír. Představení Temný vesmír se věnuje tajemství, které nemůžeme spatřit na vlastní oči. Názorně vysvětlí, jak je to se středem vesmíru. A také, zda je vesmír nekonečný nebo naopak konečný.

Temný vesmír není jen představení o největší záhadě tohoto světa. Klade důraz na výjimečnou estetiku a maximální vědeckou věrnost. Brno je teprve čtvrtým planetáriem v Evropě, kde tento americký pořad je možné shlédnout. Hvězdárna a planetárium Brno uvádí představení Temný vesmír po celý březen, duben a květen 2015. Vhodné pro diváky od 10 let.

Více na: www.hvezdarna.cz

 

Autor:
Vydáno: