Bóďův maglajz

CD Bóďův maglajz bude pokřtěno na koncertě v neděli 30.8. v 17:30 na festivalu Letní Letná. Proč Maglajz? No tak si poslechněte, co Bóďa vybral! Naházel tam úplně všechno, říká o novém písničkovém albu Janek Jirků, režisér a autor pořadu TvMiniUni.

Bóďův maglajz

Bóďův maglajz, tak se jmenuje druhé písničkové album z úspěšného dětského pořadu TvMiniUni, který vysílá Česká televize na ČT :D. Novinka navazuje na TvMiniUni – Flégyho výběr, který vyšel na CD přesně před rokem.

TvMiniUni je zábavně vzdělávací pořad s písničkami pro děti od čtyř do asi osmi let, který běží na dětském programu České televize ČT :D od září 2013. Režisérem a spoluautorem pořadu je Janek Jirků (bývalý umělecký šéf divadla Minor a autor mnoha dětských divadelních představení), jenž ve spolupráci s výtvarníkem Hynkem Dřízhalem vytvořil z originálních loutek veselý televizní tým. 

Janka Jirků jsme se u příležitosti vydání nového CD zeptali nejen na to, jak se mu písničky vybíraly, ale i co čeká protagonisty TvMiniUni, tedy Bóďu, pana Vránu, pana Voráčka, Valentinku, Ajku, Jacka, Frantu Štajna a Flégyho v novém školním roce.

Janku, jak moc bylo těžké vybírat písničky pro druhé album TvMiniUni?

Bylo to velmi těžké. Písniček už máme 125! Minulý rok jsme jich vydali 18, takže jsme letos vybírali z více než stovky! Věc komplikovalo, že máme rádi všechny písničky, které autoři a skladatelé pro TvMiniUni vytváří. Do každého dílu se píší dvě písničky a každý měsíc vznikají čtyři díly, takže každý měsíc v TvminiUni vznikne 8 nových písní! Za rok budeme mít možná už dvě stovky. Ale rozhodně nejde o počet. Na našich písničkách je zvláštní to, že nevznikají jako jiné písně: Z vnitřního popudu, z prožití velmi šťastného nebo velmi smutného okamžiku. Naše písničky vyprovokují děti svými otázkami: Co dělá bagr? Proč jsou kostely? Může člověk chodit větší rychlostí než 100 km v hodině? A my nemáme radost jen z toho, že jsme napsali písničku, ale i z toho, že jsme odpovídali zase na nějakou zajímavou otázku a že nás to bavilo.  Takže, když jsme se rozhodli, že tam nějaká písnička nebude, znamenalo to, že tam nebude i to všechno, co nás s tou písničkou bavilo. Tak snad příště. Za rok určitě u Supraphonu vydáme další CD. Možná bude tentokrát vybírat písničky Valentinka.

Proč po prvním albu FLÉGYHO VÝBĚR přišel teď na řadu zrovna BÓĎŮV MAGLAJZ?

Minulý rok si prostě Flegy postavil hlavu a nešlo s tím hnout. Říkal, že bude vybírat první anebo, že nehraje. No, tak jsme mu to dali, jenže to se zase strašně urazil Bóďa a trucoval celý rok. Naštěstí je Valentinka rozumná holčička, tak mu to letos dala, ale má podmínku: Příští rok bude prý písničky vybírat ona. No tak uvidíme, co na to Rochňa… A proč Maglajz?  No tak si poslechněte, co Bóďa vybral! Naházel tam úplně všechno.

Janku, která písnička z nového alba se vám nejvíce líbí?

Já tam mám víc kousků. Nedokážu říct jednu. Kromě autorů textů, kterých je snad deset, pro nás píše spousta muzikantů, někteří píší pro divadlo, někteří pro rockové kapely, někteří píšou elektro, někteří jazz (pro některé to bylo poprvé, co psali písničku pro děti), a to jsou pokaždé úplně jiné světy. Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších stránek práce na TvMiniUni, ta pestrost, rozdílnost. A oslovujeme nové muzikanty, a to se nejvíc těším, jak oni se vypořádají s úkolem napsat písničku pro dětský pořad. Nemohu tedy jmenovat jednu, výběr byl udělaný tak, aby byli zastoupeni všichni autoři a tak se dá říct, že to, co na CD je, to mám od těch autorů moc rád a každá z těch písniček je pro mne důležitá.

Co TvMiniUni čeká v novém školním roce?

Z Číny k nám letí velikánská bedna a v ní je strašně moc plyšových Flegyů. Na podzim budeme mít koncert v Jatkách 78 a tam pokřtíme tuto novu hračku. Pak intenzivně chystáme celovečerní film TvMiniUni a Zloděj snů, ten bychom měli během roku dopsat a možná začít i natáčet. No a bude dalších 40 nových dílů, čili 80 nových písniček, budeme vystupovat s Honzou Maxiánem na našich koncertech a písničky zpívat… a pak? Kdo ví? Na začátku TvMiniUni, před dvěma lety, jsme měli za úkol udělat šestnáct dílů pro Českou televizi. Teď už jich máme 80, a postupně se to pořád nabaluje a vrství. Sám jsem tedy zvědavý, co nám nový rok přinese. Zatím nás to všechny baví. Hodně!

Zdroj: Supraphon
Autor:
Vydáno: