Blíží se filmový festival v Thermálu, tak zajděte na výstavu

V roce 2016, 1. července, bude v Karlových Varech v hotelu Thermál zahájen 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Jako obvykle jsou očekávány nejen tisícové zástupy diváků na špičkové filmové umění, ale i návštěva špičkových hvězd „stříbrného plátna“.

Blíží se filmový festival v Thermálu, tak zajděte na výstavu

Nebít však dvou hlavních autorů projektu na Festivalový hotel Thermál v Karlových Varech, manželů Věry Machoninové (nar. Strakonice, 27.9. 1928) a Vladimíra Machonina (1920 – 1990), kteří mimořádný objekt  navrhli na základě svých zkušeností navrhli ve stylu Brutalismu (v té době moderního). Jedná se architekturu výraznou a dominantní, proto byly tyto stavby z masivního betonu, často kritizovány pro ignorování okolní zástavby.

O tom, jak to tenkrát bylo a vypadalo, dává svědectví výstava  VĚRA/VLADIMÍR MACHONINOVI 60‘/70‘ , v Galerii umění Karlovy Vary, která zde probíhá v období od 21.4. do 22.5. 2016. Uvidíte zde nejen projekty vypracované pro stavbu tenkrát moderního hotelu s bazénem, ale i jeho vybavení nábytkem, který též navrhli a realizovali manželé Machoninovi.

Komu by vystavené dokumenty a mobiliář nestačily, má možnost vydat se po toku řeky Teplé až k Hlavní poště, kde stojí právě nahoře již zmíněný hotel a přímo si osahat a prohlédnout na vlastní oči toto monumentální dílo, které má ve světě bratříčky a sestřičky v podobě realizovaných staveb, jako je obchodní dům KOTVA V Praze, budova VELVISLANECTVÍ  ČSSR v Berlíně, DŮM BYTOVÉ KULTURY v Praze, DŮM KULTURY  v Jihlavě, či UBYTOVNA podniku TEPLOTECHNA v Praze. A když už se budete po hotelu a jeho okolí procházet, všimněte si jedné zajímavosti, která stála hodně námahy pracovníky Pozemních staveb Karlovy Vary, kteří stavbu realizovali : Vybírali vhodné fošny – hrubě opracované tak,  aby v bednění pro beton,  bylo vidět nejen „léta dřeva a kazy“ , aby mohly vzniknout tzv. pohledové betony, které se již neomítaly a dodnes je vidět jejich struktura.

Autor:
Vydáno: