Berenty najdete na Madagaskaru a v ústecké zoo

V ústecké zoologické zahradě mohou návštěvníci najít mnoho zajímavých míst. Jedním z nich je bezesporu expozice lemurů kata, která je situována do horní části zoo pod restaurací Koliba. „Pojmenovali jsme ji podle přírodní rezervace Berenty, která se nachází na jihovýchodě ostrova Madagaskar, která je přítomností tohoto druhu proslulá. Většina dokumentárních filmů, které přibližují život těchto poloopic, byla natočena právě tady,“ říká ředitel ústecké zoo Jiří Bálek.

Berenty najdete na Madagaskaru a v ústecké zoo

Od července mohou do průchozího výběhu vstupovat i návštěvníky a pozorovat lemury z bezprostřední blízkosti. „Je to naprosto ojedinělý zážitek, který však vyžaduje velkou disciplinovanost návštěvníků. Roztomilí lemuři přímo lákají k pohlazení, ale to není z bezpečnostních a veterinárních důvodů dovoleno. Stejně tak se lemuři nesmějí krmit, hrozí nebezpečí přenosu chorob, ale také zažívacích problémů kvůli nevhodnému krmení a nedodržení krmné dávky,“ popisuje mluvčí zoo Věra Vrabcová. „Lemuři mají svoji denní dávku přesně spočítanou. Ráno dostávají speciální granule, v poledne hlavně ovoce jako jsou jablka, hroznové víno, banány a další druhy, podle nabídky na trhu. K poslednímu krmení se podává hlavně zelenina, ale kromě toho se lemuři během dne „pasou“ na trávě či na vegetaci, která roste ve výběhu,“ dodává Vrabcová.

Návštěvníci zoo mohou sledovat lemury přímo při krmení, a to denně v 11.30 hodin. Lemuři jsou na tento čas již zvyklí, vyhlížejí chovatele s plnou miskou ovoce, aby se mohli pustit do jídla. Polední krmení je doplněno komentářem chovatelů, takže se návštěvníci mohou o lemurech dozvědět mnoho zajímavého. Ústeckou skupinu tvoří samec Sambo, který pochází ze Zoo Olomouc, tři dospělé samice jménem Běta, Aina a Beta a loňské mládě, samička Fo. Velkou radostí letošního roku bylo narození tří mláďat, která přišla na svět v měsíčních intervalech, a to 31. března, 30. dubna a 29. května. Lemuří mláďata jsou velice roztomilá, nejprve se drží matky na břiše, později je samice nosí na zádech. Za několik měsíců si spolu mláďata začínají hrát, takže o to větší důvod je expozici Berenty v ústecké zoo navštívit!!

Autor:
Vydáno: